Pavouci dokážou cestovat vzduchem na překvapivě dlouhé vzdálenosti

autor: Jiří Černý
Pavouci sice nemají křídla, ale to jim nijak nebrání v tom, aby létali. Jak přesně to dělají?

Inu, v zásadě úplně jednoduše – za pomocí speciálních „balónů“ (pavučinových vláken unášených větrem). A zvládnou tak urazit pořádnou štreku.

Alespoň to tvrdí arachnolog Martín Ramírez z Argentina’s National Scientific and Technical Research Council a jeho spolupracovníci, kteří nedávno objevili hned tři nové druhy pavouků rodu Philisca – a to na Ostrově Robinsona Crusoa. Ten leží přibližně 660 km severozápadně od chilského města Concepción.

Překonat vzdálenost mezi zmíněným ostrovem a pevninou pavoukům údajně umožnila právě technika zvaná „ballooning“. Asi před dvěma miliony let díky ní danou lokalitu úspěšně kolonizovali a následující rychlá evoluce je rozrůznila do několika druhů.

„Všechno co tam žije, pochází odjinud a vyvinulo se to během velmi krátké doby,“ uvedl Ramíréz v rozhovoru pro National Geographic. „Nestává se příliš často, abyste našli létající pavouky uprostřed oceánu.“

Ostrovní druhy se v několika ohledech liší od těch pevninských. Jeden z nich (Philisca ingens) je například mnohem větší, než většina zástupců tohoto rodu – měří zhruba 2,5 centimetrů. Samci nicméně mají nápadně malé genitálie. To na první pohled vypadá jako nevýhoda, ale podle odborníků se může jednat o důsledek jejich namlouvacích praktik (tito pavouci mj. mají poměrně propracovanou milostnou předehru, která zahrnuje i něco jako líbání).

Zdroj: National Geographictémata článku:
autor:
datum vydání:
8. prosince 2016


Diskuze k článku „Pavouci dokážou cestovat vzduchem na překvapivě dlouhé vzdálenosti“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!