Vědci přivádějí „zombie rostliny“ zpět k životu

autor: Jiří Černý
Vodní rostliny, které jsou již desítky let pohřbené pod zemí, mohou být „oživeny“. Plyne to z nové studie, jež se zabývala takzvanými rybníky duchů.

Rybníky duchů představují vodní nádrže, které nebyly řádně vyčerpány, ale naplněny půdou a vegetací. Pokud je chcete obnovit, nezbývá vám než začít kopat – ovšem výsledek stojí za to. Nejenže obnovíte původní biotop, ale navíc můžete oživit určité rostlinné druhy.

„Ukázali jsme, že rybníky duchů mohou být vzkříšeny a pozoruhodné mokřadní rostliny, ztracené po celá staletí, mohou být ze zakonzervovaných semen přivedeny zpět k životu,“ vysvětlila Emily Alderton z University College London.

Nad těmito rybníky se dnes zpravidla nachází zemědělská půda. Ta ale nebývá zrovna kvalitní – je příliš vlhká a plodinám se v ní nedaří. Mnoha jejím majitelům proto nedělá problém dát souhlas k tomu, aby se daná lokalita vrátila do původního stavu.

Emily a její kolegové takto obnovili 3 rybníky, které zmizely zhruba před 40, 50 a 150 lety – a oživili celkem 8 různých druhů rostlin. Kromě toho nalezli vajíčka dvou druhů korýšů, u kterých však zatím není jasné, v jakém jsou stavu.

„Tato studie je fascinující, protože demonstruje nejen nový způsob, jak napravit škody, které jsme napáchali na životním prostředí, ale i odolnost některých druhů,“ komentoval to Christopher Hassall z University of Leeds v rozhovoru pro New Scientist.

„Rybníky jsou ve srovnání s jezery a řekami kvůli svým malým rozměrům často opomíjeny. Pokud však jde o počet druhů, kterým poskytují domov, jsou důležitější, než bychom si na základě jejich velikosti mohli myslet,“ uzavřel.

Zdroj: New Scientist, Foto: University College Londontémata článku:
autor:
datum vydání:
19. července 2017


Diskuze k článku „Vědci přivádějí „zombie rostliny“ zpět k životu“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!