Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Vědci přivádějí „zombie rostliny“ zpět k životu

Vodní rostliny, které jsou již desítky let pohřbené pod zemí, mohou být „oživeny“. Plyne to z nové studie, jež se zabývala takzvanými rybníky duchů.

 - klikněte pro zobrazení detailu
Jeden z rybníků, které obnovili odborníci z University College London.

Rybníky duchů představují vodní nádrže, které nebyly řádně vyčerpány, ale naplněny půdou a vegetací. Pokud je chcete obnovit, nezbývá vám než začít kopat – ovšem výsledek stojí za to. Nejenže obnovíte původní biotop, ale navíc můžete oživit určité rostlinné druhy.

„Ukázali jsme, že rybníky duchů mohou být vzkříšeny a pozoruhodné mokřadní rostliny, ztracené po celá staletí, mohou být ze zakonzervovaných semen přivedeny zpět k životu,“ vysvětlila Emily Alderton z University College London.

Nad těmito rybníky se dnes zpravidla nachází zemědělská půda. Ta ale nebývá zrovna kvalitní – je příliš vlhká a plodinám se v ní nedaří. Mnoha jejím majitelům proto nedělá problém dát souhlas k tomu, aby se daná lokalita vrátila do původního stavu.

Emily a její kolegové takto obnovili 3 rybníky, které zmizely zhruba před 40, 50 a 150 lety – a oživili celkem 8 různých druhů rostlin. Kromě toho nalezli vajíčka dvou druhů korýšů, u kterých však zatím není jasné, v jakém jsou stavu.

„Tato studie je fascinující, protože demonstruje nejen nový způsob, jak napravit škody, které jsme napáchali na životním prostředí, ale i odolnost některých druhů,“ komentoval to Christopher Hassall z University of Leeds v rozhovoru pro New Scientist.

„Rybníky jsou ve srovnání s jezery a řekami kvůli svým malým rozměrům často opomíjeny. Pokud však jde o počet druhů, kterým poskytují domov, jsou důležitější, než bychom si na základě jejich velikosti mohli myslet,“ uzavřel.

Zdroj: New Scientist, Foto: University College London

Debata k článku 'Vědci přivádějí „zombie rostliny“ zpět k životu'

Reklama

Tapety na plochu


tapeta Plot

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2020 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz