Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Slimáčí sliz inspiroval vznik perfektního chirurgického lepidla

Vědci vytvořili nový druh lepidla, který by mohl značně usnadnit spojování lidských tkání – a to i v případě, že jsou potažené nějakou tekutinou.

Plzák hnědý - klikněte pro zobrazení detailuPlzák hnědý, autor: Wikipedia, http://www.wikipedia.org

Dotyčné lepidlo je enormně flexibilní a silné. Nakolik to může znít přehnaně, díky svým vlastnostem by teoreticky mohlo být využito i k určitým „opravám“ lidského srdce.

Tým vedený odborníky z Harvard University se inspiroval u plzáka hnědého (Arion subfuscus). Ten dokáže vylučovat sliz, který má vynikající lepivé účinky. Na základě zjištěných informací vědci vyvinuli směs pozitivně nabitých proteinů v tzv. hydrogelu. Hydrogel udržuje proteiny na jejich místech a pomáhá jim uchovat si flexibilitu.

„Klíčovým rysem našeho materiálu je kombinace velmi silné adhezní síly a schopnosti přenášet a rozptýlit napětí, který historicky nebyl integrován ani do jediného lepidla,“ uvedl Dave Mooney.

Lepivost je důsledkem tří různých mechanismů: pozitivně nabité proteiny jsou elektrostaticky přitahovány k mírně negativním buňkám, mezi různými molekulami vznikají kovalentní vazby a proteiny fyzicky pronikají do úzkých skulin a zákoutí tkání.

Součástí hydrogelu jsou ionty vápníku, které s gelovou matricí vytvářejí o něco méně robustní iontové vazby. Když začne být materiál namáhán, tyto vazby pohltí sílu a přeruší se jako první, což tomuto produktu při rozpínání dovoluje absorbovat až třikrát víc energie, než jiným zdravotnickým lepidlům.

Výsledky prvních testů, které byly provedeny na různě vlhkých částech prasete (kůže, játra, chrupavka, zakrvácený srdeční sval atd.) jsou skvělé. V případě srdce zůstalo lepidlo neporušené i po několika desítkách tisíc stazích.

Tato kombinace pevnosti, pružnosti a netoxicity znamená, že lepidlo může mít řadu aplikací. „Dokonce je možné kombinovat tuto technologii s měkkou robotikou, abychom vytvořili lepivé roboty nebo s léčivy, abychom vytvořili nový prostředek pro jejich dodávání“, konstatoval Adam Celiz.

Zdroj: Phys.org, Fotografie: Sanja565658, CC BY-SA 3.0

Debata k článku 'Slimáčí sliz inspiroval vznik perfektního chirurgického lepidla'

Reklama

Tapety na plochu


tapeta Žebřík do nebe

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2020 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz