Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Opět k nám zavál saharský písek, očekávejme i červený déšť

autor: Mgr. Jana Hájková
Nejenom, že do naší republiky proudí teplý vzduch z jižních krajů, ale díky povětrnostním podmínkám můžeme v následujících dnech očekávat také příliv saharského písku. Tam se nyní denní teploty pohybují kolem 50 stupňů. Vzdušné proudy vynesou drobné částečky do troposféry a písek se pak díky jižnímu proudění dostává i nad Evropu.

V troposféře dochází ke kondenzaci vodních par a ke zmiňovanému přenosu pískových částic společně s oblaky. V několika nejbližších dnech by se měl objevovat především nad jižními a západními Čechami a také na Slovensku.

Mnoho lidí si pak jistě povšimne jakoby pylového červenožlutého poprašku na svých autech. To je právě písek z největší pouště světa. Vzhledem k hrozícím srážkám a bouřkám nad naším územím se můžeme dočkat i padajícího červeného deště. Písek v troposféře může způsobit i zajímavě zbarvený západ Slunce. Saharský písek nemá vliv na letecký provoz.

Jeho krátkodobé vyšší koncentrace v atmosféře by neměly být nijak zvlášť škodlivé ani pro lidský organismus. Saharský písek se v Čechách i na Moravě a ve Slezsku objevuje přibližně jednou až dvakrát ročně. Někdy se k nám ale dostává i písek z Ukrajiny.

autor:
Mgr. Jana Hájková

datum vydání:
3. srpna 2017


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nákupem na Bejvávalo.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.