Opět k nám zavál saharský písek, očekávejme i červený déšť

autor: Mgr. Jana Hájková
Nejenom, že do naší republiky proudí teplý vzduch z jižních krajů, ale díky povětrnostním podmínkám můžeme v následujících dnech očekávat také příliv saharského písku. Tam se nyní denní teploty pohybují kolem 50 stupňů. Vzdušné proudy vynesou drobné částečky do troposféry a písek se pak díky jižnímu proudění dostává i nad Evropu.

V troposféře dochází ke kondenzaci vodních par a ke zmiňovanému přenosu pískových částic společně s oblaky. V několika nejbližších dnech by se měl objevovat především nad jižními a západními Čechami a také na Slovensku.

Mnoho lidí si pak jistě povšimne jakoby pylového červenožlutého poprašku na svých autech. To je právě písek z největší pouště světa. Vzhledem k hrozícím srážkám a bouřkám nad naším územím se můžeme dočkat i padajícího červeného deště. Písek v troposféře může způsobit i zajímavě zbarvený západ Slunce. Saharský písek nemá vliv na letecký provoz.

Jeho krátkodobé vyšší koncentrace v atmosféře by neměly být nijak zvlášť škodlivé ani pro lidský organismus. Saharský písek se v Čechách i na Moravě a ve Slezsku objevuje přibližně jednou až dvakrát ročně. Někdy se k nám ale dostává i písek z Ukrajiny.autor:
Mgr. Jana Hájková

datum vydání:
3. srpna 2017


Diskuze k článku „Opět k nám zavál saharský písek, očekávejme i červený déšť“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2023 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.