Mořští hadi v důsledku znečištění černají

autor: Jiří Černý
Důlní odpad má podle všeho značně neobvyklý vliv na vývoj jistého druhu mořského hada.

Hadovi Emydocephalus annulatus v důsledku nárůstu těžkých kovů v jeho přirozeném prostředí tmavne kůže. Jde o první příklad průmyslového melanismu popsaný u nějakého mořského živočicha.

Tito hadi jsou obvykle černobíle pruhovaní. Mezinárodní tým vědců si však před časem všiml, že v určitých oblastech u pobřeží Nové Kaledonie jsou téměř úplně černí – a rozhodl se na celou věc podívat detailněji. Jako vysvětlení nakonec navrhl přítomnost znečišťujících látek.

Claire Goiran z Labex Corail & Université de la Nouvelle-Calédonie, Rick Shine z University of Sydney a Paco Bustamante z Université de La Rochelle během uplynulých 13 let prozkoumali cca 1400 hadů odchycených u výše zmíněné Nové Kaledonie i východního pobřeží Austrálie a zjistili, že kůže tmavých jedinců obsahuje výrazně víc zinku, manganu, arsenu, kobaltu atd.

Nejvyšší koncentrace přitom byly zjištěny u hadů žijících v blízkosti zón postižených těžbou niklu a také u jistého atolu na Velkém bariérovém útesu, na kterém se kdysi testovaly bomby.

Výsledky této práce mj. naznačují, že pigment melanin by mohl být využíván i k udržování hladiny škodlivých chemikálií v krvi na bezpečné úrovni.

Dodejme, že pokud opravdu jde o reakci na stoupající míru znečištění, měli bychom v rukou další učebnicový příklad rychlé evoluční změny. Je samozřejmě možné, že změna barvy hadům kromě eliminace stopových kovů přináší i další výhody.

Zdroj: Scimex.org Fotografie: Fred von Lohmann, CC BY 2.0témata článku:
autor:
datum vydání:
15. srpna 2017


Diskuze k článku „Mořští hadi v důsledku znečištění černají“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!