Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Mořští hadi v důsledku znečištění černají

autor: Jiří Černý
Důlní odpad má podle všeho značně neobvyklý vliv na vývoj jistého druhu mořského hada.

 - klikněte pro zobrazení detailu

Hadovi Emydocephalus annulatus v důsledku nárůstu těžkých kovů v jeho přirozeném prostředí tmavne kůže. Jde o první příklad průmyslového melanismu popsaný u nějakého mořského živočicha.

Tito hadi jsou obvykle černobíle pruhovaní. Mezinárodní tým vědců si však před časem všiml, že v určitých oblastech u pobřeží Nové Kaledonie jsou téměř úplně černí – a rozhodl se na celou věc podívat detailněji. Jako vysvětlení nakonec navrhl přítomnost znečišťujících látek.

Claire Goiran z Labex Corail & Université de la Nouvelle-Calédonie, Rick Shine z University of Sydney a Paco Bustamante z Université de La Rochelle během uplynulých 13 let prozkoumali cca 1400 hadů odchycených u výše zmíněné Nové Kaledonie i východního pobřeží Austrálie a zjistili, že kůže tmavých jedinců obsahuje výrazně víc zinku, manganu, arsenu, kobaltu atd.

Nejvyšší koncentrace přitom byly zjištěny u hadů žijících v blízkosti zón postižených těžbou niklu a také u jistého atolu na Velkém bariérovém útesu, na kterém se kdysi testovaly bomby.

Výsledky této práce mj. naznačují, že pigment melanin by mohl být využíván i k udržování hladiny škodlivých chemikálií v krvi na bezpečné úrovni.

Dodejme, že pokud opravdu jde o reakci na stoupající míru znečištění, měli bychom v rukou další učebnicový příklad rychlé evoluční změny. Je samozřejmě možné, že změna barvy hadům kromě eliminace stopových kovů přináší i další výhody.

Zdroj: Scimex.org Fotografie: Fred von Lohmann, CC BY 2.0

autor:
Jiří Černý

datum vydání:
15. srpna 2017


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.