Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Mořští hadi v důsledku znečištění černají

Důlní odpad má podle všeho značně neobvyklý vliv na vývoj jistého druhu mořského hada.

 - klikněte pro zobrazení detailu

Hadovi Emydocephalus annulatus v důsledku nárůstu těžkých kovů v jeho přirozeném prostředí tmavne kůže. Jde o první příklad průmyslového melanismu popsaný u nějakého mořského živočicha.

Tito hadi jsou obvykle černobíle pruhovaní. Mezinárodní tým vědců si však před časem všiml, že v určitých oblastech u pobřeží Nové Kaledonie jsou téměř úplně černí – a rozhodl se na celou věc podívat detailněji. Jako vysvětlení nakonec navrhl přítomnost znečišťujících látek.

Claire Goiran z Labex Corail & Université de la Nouvelle-Calédonie, Rick Shine z University of Sydney a Paco Bustamante z Université de La Rochelle během uplynulých 13 let prozkoumali cca 1400 hadů odchycených u výše zmíněné Nové Kaledonie i východního pobřeží Austrálie a zjistili, že kůže tmavých jedinců obsahuje výrazně víc zinku, manganu, arsenu, kobaltu atd.

Nejvyšší koncentrace přitom byly zjištěny u hadů žijících v blízkosti zón postižených těžbou niklu a také u jistého atolu na Velkém bariérovém útesu, na kterém se kdysi testovaly bomby.

Výsledky této práce mj. naznačují, že pigment melanin by mohl být využíván i k udržování hladiny škodlivých chemikálií v krvi na bezpečné úrovni.

Dodejme, že pokud opravdu jde o reakci na stoupající míru znečištění, měli bychom v rukou další učebnicový příklad rychlé evoluční změny. Je samozřejmě možné, že změna barvy hadům kromě eliminace stopových kovů přináší i další výhody.

Zdroj: Scimex.org Fotografie: Fred von Lohmann, CC BY 2.0

Debata k článku 'Mořští hadi v důsledku znečištění černají'

Reklama

Tapety na plochu


tapeta Mladá kopřiva

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2020 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz