Proč mají žirafy dlouhé krky?

autor: Jiří Černý
Většina lidí si myslí, že žirafy mají dlouhé krky kvůli tomu, aby dosáhly na listy vysokých stromů. Realita ale může být úplně jiná…

Vědci se rozhodli otestovat hypotézu, podle které mají žirafy dlouhé krky kvůli regulaci tělesné teploty.

Připomeňme, že žirafy jsou se svými až 5,8 metry nejvyššími zvířaty na Zemi. Přestože jejich krky mohou klidně měřit 1,8 metrů, stejně jako většina ostatních savců mají 7 krčních obratlů. Z fosilního záznamu přitom plyne, že dřív byly mnohem nižší. Pak ale začaly růst…

Důvod, proč se tak stalo, stále představuje záhadu. Mnoho jedinců se domnívá, že dlouhý krk žirafám umožňuje dosáhnout na listy, ke kterým se nedostanou jejich konkurenti. Kořeny této myšlenky sahají do roku 1809, k francouzskému přírodovědci J. B. Lamarckovi.

Jiní oproti tomu tvrdí, že jde o důsledek dlouhodobého pohlavního výběru. Žirafí samci s delšími krky snadněji vítězili ve vzájemných bojích o samice, takže s vyšší pravděpodobností předali své geny do dalších generací.

Kromě toho však existují i další hypotézy. Jedna z nich říká, že krk žirafám pomáhá v horkém klimatu regulovat tělesnou teplotu – a to tím, že zvětšuje celkovou plochu povrchu jejich těla.

Graham Mitchell z University of Wyoming se touto hypotézou zabývá od roku 2009. Nyní společně se svými kolegy přeměřil několik desítek žiraf v Zimbabwe. Z výsledků plyne, že plocha povrchu jejich těla zcela odpovídá tomu, co byste očekávali od jakéhokoliv jiného zvířete stejné hmotnosti. Nicméně tvar (žirafy mají dlouhý a úzký profil) by mohl být přesně tím, co jim pomáhá se ochlazovat.

„Tím, že mají dolichomorfní tvar a natáčejí hlavou směrem ke Slunci, mohou žirafy snížit podíl povrchu těla, který zachycuje sluneční záření,“ uvedli vědci. Jinými slovy, tím že tato pozoruhodná zvířata odklánějí své „ploché“ strany od přímého slunečního záření, redukují množství tepla na své pokožce.

Takže… kdo ví, jak to vlastně je.

Zdroj: ScienceAlert, Fotografie: Luca Galuzzi (Lucag), CC BY-SA 2.5témata článku:
autor:
datum vydání:
21. září 2017


Diskuze k článku „Proč mají žirafy dlouhé krky?“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!