Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Zimní slunovrat trochu jinak

V dnešním článku na toto téma se dozvíte například několik ne tolik známých věcí. Dokážete si třeba tipnout, za jak dlouho zpozorujeme, že se dny postupně prodlužují? Bude to za pár dní, týdnů nebo až měsíců? A jak krátce nás hřály sluneční paprsky v nejkratším dni v roce - méne než dvanáct hodin či méně než deset nebo osm hodin?

Zima na Benecku - klikněte pro zobrazení detailuZima na Benecku, autor: Lenka Kadlíková, http://www.priroda.cz

Co konkrétně se pro nás s příchodem slunovratu změní

Dnes nás čeká nejkratší den v roce a zároveň nejdelší noc. Slunce vyšlo minutu před osmou hodinou a za obzorem se ztratí šest minut po čtvrté hodině odpolední. Zimní slunovrat pak pro letošní rok nastane právě dnes v 17 hodin a 28 minut.

Jak dlouhý je vlastně nejkratší den?

Myslíte si, že to, že jsme prožili nejkratší světlou periodu dne v celém kalendářním roce znamená, že sluníčko se nám ukazovalo méně než osm hodin? Pak jste na omylu. Nad územím České republiky se bude slunce pohybovat po nebi osm hodin a sedm minut, tedy o něco málo více než třetinu dne.

Uvědomili jste si třeba také to, že ne všude na světě je dnešní den tím nejkratším? Na jižní polokouli je tomu přece přesně naopak, tam dnes mají nejkratší noc a nejdelší den. Užívají si tam totiž letní slunovrat. V podstatě jde o to, která polovina zeměkoule je aktuálně přivrácena ke slunci. A jelikož jižně od rovníku dopadá více slunečních paprsků než-li na naše území, pak tamější obyvatelé právě prožívají začátek léta.

Teď už bude světleji.

Na Silvestra se můžeme těšit na prodloužení světlé periody dne o 5 minut. V polovině ledna si užijeme o půl hodiny delší den. Na Hromnice na začátku února se dočkáme posunu dne o jednu celou hodinu a devatenáct minut, což už rozhodně příjemně znát bude.

Je zajímavé, že do pátého ledna se bude posouvat východ slunce až na 8 hodin a jednu minutu. Člověk by si řekl, jak je tedy možné, že když slunce bude vycházet do té doby stále později a později, tak se i přesto bude den prodlužovat. Důvodem je to, že hlavní znatelnější posun bude u západu slunce a to bude zacházet za obzor stále později a proto se světlá část dne bude prodlužovat.

Chcete-li se dozvědět něco o tom, jak dlouhý je ve skutečnosti slepičí krok nebo zda je pravdivá pranostika „na Hromnice o hodinu více“, pak si přečtěte tento článek .

Zdroje informací:
1) www.beda.cz
2) www.timeanddate.com

Debata k článku 'Zimní slunovrat trochu jinak '

Reklama

Tapety na plochu


tapeta Pírko

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2019 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz