Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Biologové objevili podvodní město chobotnic. Pojmenovali ho Octlantis

Chobotnice Octopus tetricus možná nejsou tak samotářská zvířata, jak jsme si až dosud mysleli...

 - klikněte pro zobrazení detailu
Foto: Peter Godfrey-Smith/University of Illinois at Chicago

Koncem loňského roku vědci v australském zálivu Jervis objevili malé město chobotnic, které dostalo název Octlantis. Jde o duny z písku a ulit, v nichž žije zhruba 15 hlavonožců Octopus tetricus. Inkriminované místo leží v hloubce 10 až 15 metrů a měří 18 × 4 metry.

Zdejší chobotnice spolu vzájemně komunikují, pronásledují nezvané hosty atd. Podle vedoucího badatele Davida Scheela z Alaska Pacific University je toto chování výsledkem přirozeného výběru a může být pozoruhodně podobné komplexnímu sociálnímu chování obratlovců.

„To naznačuje, že když nastane správná situace, evoluce může v různých skupinách organismů vyprodukovat velmi podobné výsledky,“ dodal Scheel.

Chobotnice Octopus tetricus byly vždy považována za spíše samotářská zvířata. Je tedy otázkou, co přesně je do této oblasti přilákalo a motivovalo k tomu, aby „založily“ Octlantis. Ano, nachází se zde spousta potravy – ale díky tomu je dané území atraktivní i pro různé predátory.

Ve hře je samozřejmě i možnost, že ve skutečnosti nejde o nic neobvyklého, ale dříve jsme zkrátka nedisponovali technologií potřebnou k tomu, abychom podobná městečka mohli odhalit.

„O chování chobotnic toho ještě pořád moc nevíme. Bude zapotřebí dalšího výzkumu, abychom zjistili, co toto jednání může znamenat,“ uzavřela Stephanie Chancellor z University of Illinois at Chicago.

Zdroj: UIC, Quartz

Debata k článku 'Biologové objevili podvodní město chobotnic. Pojmenovali ho Octlantis'

Reklama

Tapety na plochu


tapeta Siesta

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2020 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz