Biologové objevili podvodní město chobotnic. Pojmenovali ho Octlantis

autor: Jiří Černý
Chobotnice Octopus tetricus možná nejsou tak samotářská zvířata, jak jsme si až dosud mysleli...

Koncem loňského roku vědci v australském zálivu Jervis objevili malé město chobotnic, které dostalo název Octlantis. Jde o duny z písku a ulit, v nichž žije zhruba 15 hlavonožců Octopus tetricus. Inkriminované místo leží v hloubce 10 až 15 metrů a měří 18 × 4 metry.

Zdejší chobotnice spolu vzájemně komunikují, pronásledují nezvané hosty atd. Podle vedoucího badatele Davida Scheela z Alaska Pacific University je toto chování výsledkem přirozeného výběru a může být pozoruhodně podobné komplexnímu sociálnímu chování obratlovců.

„To naznačuje, že když nastane správná situace, evoluce může v různých skupinách organismů vyprodukovat velmi podobné výsledky,“ dodal Scheel.

Chobotnice Octopus tetricus byly vždy považována za spíše samotářská zvířata. Je tedy otázkou, co přesně je do této oblasti přilákalo a motivovalo k tomu, aby „založily“ Octlantis. Ano, nachází se zde spousta potravy – ale díky tomu je dané území atraktivní i pro různé predátory.

Ve hře je samozřejmě i možnost, že ve skutečnosti nejde o nic neobvyklého, ale dříve jsme zkrátka nedisponovali technologií potřebnou k tomu, abychom podobná městečka mohli odhalit.

„O chování chobotnic toho ještě pořád moc nevíme. Bude zapotřebí dalšího výzkumu, abychom zjistili, co toto jednání může znamenat,“ uzavřela Stephanie Chancellor z University of Illinois at Chicago.

Zdroj: UIC, Quartztémata článku:
autor:
datum vydání:
12. června 2018


Diskuze k článku „Biologové objevili podvodní město chobotnic. Pojmenovali ho Octlantis“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!