Biologové objevili podvodní město chobotnic. Pojmenovali ho Octlantis

autor: Jiří Černý
Chobotnice Octopus tetricus možná nejsou tak samotářská zvířata, jak jsme si až dosud mysleli...

Koncem loňského roku vědci v australském zálivu Jervis objevili malé město chobotnic, které dostalo název Octlantis. Jde o duny z písku a ulit, v nichž žije zhruba 15 hlavonožců Octopus tetricus. Inkriminované místo leží v hloubce 10 až 15 metrů a měří 18 × 4 metry.

Zdejší chobotnice spolu vzájemně komunikují, pronásledují nezvané hosty atd. Podle vedoucího badatele Davida Scheela z Alaska Pacific University je toto chování výsledkem přirozeného výběru a může být pozoruhodně podobné komplexnímu sociálnímu chování obratlovců.

„To naznačuje, že když nastane správná situace, evoluce může v různých skupinách organismů vyprodukovat velmi podobné výsledky,“ dodal Scheel.

Chobotnice Octopus tetricus byly vždy považována za spíše samotářská zvířata. Je tedy otázkou, co přesně je do této oblasti přilákalo a motivovalo k tomu, aby „založily“ Octlantis. Ano, nachází se zde spousta potravy – ale díky tomu je dané území atraktivní i pro různé predátory.

Ve hře je samozřejmě i možnost, že ve skutečnosti nejde o nic neobvyklého, ale dříve jsme zkrátka nedisponovali technologií potřebnou k tomu, abychom podobná městečka mohli odhalit.

„O chování chobotnic toho ještě pořád moc nevíme. Bude zapotřebí dalšího výzkumu, abychom zjistili, co toto jednání může znamenat,“ uzavřela Stephanie Chancellor z University of Illinois at Chicago.

Zdroj: UIC, Quartzautor:
Jiří Černý

datum vydání:
12. června 2018


Diskuze k článku „Biologové objevili podvodní město chobotnic. Pojmenovali ho Octlantis“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2023 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.