Dnes uvidíme zatmělý rudý měsíc, opravdu rudý bude i Mars

autor: Mgr. Jana Hájková
Dnes večer nás čeká maxi zatmění Měsíce, jež bude extra dlouhé a také se na obloze objeví Mars viditelný pouhým okem. Proč se ale budou barvit do června se dozvíte v článku. Za pár dní se obyvatelé jižní polokoule mohou těšit na částečné zatmění Slunce.

27. července se dočkáme nejdelšího úplného zatmění Měsíce v celém 21. století. Další přijde až 9. června roku 2123. Úplné zatmění Měsíce ze 16.7.2000 bylo ještě o 3 minuty delší než to letošní. To ale bylo už v minulém století. Měsíc v úplňku vstoupí v tento den 20 minut po 10 hodině večerní do souhvězdí Kozoroha. Bude na své oběžné dráze nejdále od Země. Dělit ho od nás bude 406 220 km. Na obloze tak uvidíme nejmenší úplněk tohoto roku.

Ve 20:24 vstoupí Měsíc do zemského stínu. Země se tedy bude nacházet mezi Měsícem a Sluncem. Náš stín bude putovat po měsíčním povrchu od kraje, až ho celý zakryje. Dočkáme se tzv. krvavého měsíce. Měsíc se nám přitom bude zdát, že jakoby slabě svítí tmavě červeně. Je to proto, že ne všechno světlo ze Slunce je Zemí zastíněno. Jeho nezvyklé zbarvení uvidíme hlavně na začátku a před koncem úplného zatmění.

Zatmělý Měsíc v úplňku neuvidí Američané. Bude trvat 1 hodinu a 43 minut. Tato přirozená družice Země vyjde na našem území zhruba ve tři čtvrtě na devět večer. To už bude měsíc částečně ponořen ve stínu. Úplného zatmění se dočkáme přibližně ve 21:30 hod. (v jednotlivých oblastech ČR se může čas lišit v jednotkách minut) a jeho konec přijde 13 minut po 11 hodině. Částečné zatmění bude pozorovatelné až do 19. minuty po půlnoci.

Rudá planeta bude opravdu rudá

Planeta Mars bude stát v opozici ke Slunci a naše atmosféra se postará o červeně zbarvené paprsky dopadající na jeho povrch. Je to stejné jako při východu nebo západu Slunce či Měsíce, jež se nám taktéž zdají červeně zbarveni. Planetu Mars budeme moci na obloze spatřit o něco jižněji od Měsíce. Kvůli eliptickým drahám Země a Měsíce bude nejmenší vzdáleností dosaženo teprve 31. července. Tento den dosáhne vzdálenost Marsu od Země pouhých 57,6 milionů kilometrů. Nejblíže nám bude tato planeta 15. září 2035, kdy bude vzdálená ještě o 0,7 mil. km méně. Mars postupně zvyšuje svou viditelnost od začátku měsíce července až do jeho konce. Na obloze je patrný za příznivého počasí jako dominující hvězda noční oblohy zhruba od půl desáté večer. Chceme-li na povrchu planety pozorovat nejrůznější detaily, stačí nám k tomu obyčejný dalekohled.

Nejlépe vše uvidíme v oblastech s nejnižší mírou světelného znečištění. To jsou například Beskydy nebo oblast Jizerských hor. Nejhůře pozorovatelná bude noční obloha ve velkoměstech a velkých městech. Užít si pohled na spoustu hvězd ale můžete i třeba ve volné přírodě mimo obce.autor:
datum vydání:
27. července 2018


Diskuze k článku „Dnes uvidíme zatmělý rudý měsíc, opravdu rudý bude i Mars“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!