Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Nově objevené zvíře, vyhubené za necelých 30 let!

autor: Petr Kadlík
Pro některá zvířata by bylo nejlepší, kdyby je člověk nikdy v přírodě neobjevil. Jeden z takových smutných případů je Koroun bezzubý - Hydrodamalis gigas.


Koroun bezzubý

Koroun bezzubý (Hydrodamalis gigas), dříve označován jako koroun severní, byl jedinečný druh sirén, který se adaptoval na život v chladných vodách. V dospělosti dosahoval velikosti až 9 metrů a hmotnosti až 10 tun. Jenomže pak je u Komandorských ostrovů objevil člověk...

Více vám o smutném konci korouna prozradí historický článek z roku 1902:


Obrovský vyhynulý tvor »mořská kráva« neb koroun severní.

O vražedné bezohlednosti a nenasytné ziskuchtivosti lidské podává doklad celý svět — vyhynulých, člověkem úplně vyhubených tvorů.

Tak obraz náš předvádí nám obrovské zvíře, tak zvanou »mořskou krávu« — Rhytina gigas — která s člověkem žila pouhých 27 roků!

Roku 1741 byla objevena a již r. 1768 nebylo lze sehnati ani jedinký živý exemplář do sbírek musejních, ačkoli — nebo právě proto, že — to byl tvor zcela mírumilovný, ssavec bez chrupu, s kůží jako kora tlustou, a chutným masem, živící se travou a řasami mořskými.

Žil v celých stádech v zadní Sibiři kol úžiny Behringovy a dal se tak snadno chytati a zabíjeti, že vymizel na vždy a úplně, podávaje tak nový doklad o lidské hrabivosti a vražednosti.


Takhle se o jeho vyhubení psalo v roce 1902. Jak vidíte, ani tehdy nebyli lidé k takovým událostem lhostejní. Přesto k podobným věcem dochází dodnes i po více jak sto letech...

Nestálo by už pomalu za to, aby se lidstvo konečně začalo chovat jinak?

autor:
Petr Kadlík
email: petr@priroda.cz
www stránky: http://www.priroda.cz

datum vydání:
2. dubna 2019


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2021 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.