Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   monitoring zpráv o koronaviru   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Připravte vaši zahradu na podzimní sezónu (PR)

Každý jistě touží po tom, aby mu exteriér domu dělal neustálou radost. Z toho důvodu je třeba o něj pečovat i v podzimním a zimním období. Na jaře na vás pak nebude čekat tolik práce. Na co se zaměřit a jaké zahradní pomocníky si pořídit?

Riwall PRO RLT 92 T - klikněte pro zobrazení detailuRiwall PRO RLT 92 T

Usnadněte si to

Práce na zahradě zrovna nepatří k nejoblíbenějším, mnoho lidí se jí rádo vyhne. Pokud jim ovšem dáte do ruky technické vychytávky, zahradním činnostem brzy propadnou. Princip spočívá v nahrazení fyzicky náročných manuálních prací přístroji, jež vám danou činnost velmi usnadní. Navíc ji vykonají mnohem rychleji.

O jakých pomocnících je řeč? Řadíme k nim křovinořezy a elektrické nůžky na živý plot, drtiče větví, sekačky a zahradní traktory, kultivátory, vertikutátory atd. S jejich pomocí bude vaše zahrada vypadat jako ze škatulky.

Zaměřeno na trávník

Je-li pro vás sekání rozměrného pozemku i s benzínovou sekačkou za trest, porozhlédněte se po zahradních traktorech. S nimi bude tato činnost téměř bezpracná. Naopak ji mnozí považují za příjemný relax, kdy není třeba nachodit až několik kilometrů a každou chvíli vysypávat koš. Jak se orientovat v nabídce? Jelikož se nejedná o malou investici, vybírejte pečlivě, aby traktor splňoval všechny vaše požadavky.

Rozhlédněte se kolem sebe

V prvé řadě si propočítejte velikost sečené plochy. Je-li větší než 1500 m2, zahradní traktor se vám jednoznačně vyplatí. Na malém pozemku si vystačíte s jednoválcovým motorem s žací nápravou s jedním nožem v přední části a záběrem 80 cm. Střední cestu představuje stroj s šířkou záběru do 140 cm, který obstarávají 2-3 rotující nože, a silnějším dvouválcovým motorem.

V případě, že se na sečené ploše nacházejí terénní nerovnosti, kopce a stráně, vsaďte na zahradní traktory s pohonem 4×4. U zahrad s větším množstvím okrasných prvků, květinových či zeleninových záhonů, volte modely s malým poloměrem otáčení, protože s nimi lépe vyčleněné plochy obsečete.

Jaký je rozdíl mezi riderem a traktorem?

Mtd Smart minirider 60 SDE - klikněte pro zobrazení detailuMtd Smart minirider 60 SDE Rider je zmiňovaný nejmenší traktor, s nímž si vystačíte na malém pozemku. Slouží pouze k sekání.

Oproti tomu zahradní traktor má širší uplatnění, neboť si k němu můžete dokoupit další příslušenství. Získáte tak sněhový pluh, tahač, vertikutátor a mnoho dalšího. Rider je vybaven jednoválcovým motorem o výkonu 9-12 koní, traktor dvouválcovým motorem přesahujícím výkon 24 koní.

Rozhodně si nevybírejte vyšší úroveň traktorů, pokud to velikost a terén vašeho pozemku nevyžadují. Práci si výrazně neusnadníte, naopak se vám provoz traktoru kvůli vyšší spotřebě prodraží. Navíc s riderem se mnohem snadněji manipuluje. Zde se dozvíte více informací o riderech a zahradních traktorech, které se týkají druhu převodovky, počtu nožů, konstrukce, příslušenství a ceny.
Debata k článku 'Připravte vaši zahradu na podzimní sezónu (PR)'

Reklama

Vyhledávání


Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.

Reklama© 2004 - 2020 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
 • napište nám
 • vtipy o zvířatech
 • o nás

 • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
  Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz

  Naše další projekty:

  Zajímavé odkazy: Sousede.cz - Na Plachtě, Easy sharing PDF, Príma receptář
  Naturway - přírodní cestou

  Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.