Víte, jak a čím správně krmit králíka? (PR)

autor: Energyshobby.cz
Ať už máte doma zakrslého králíčka, nebo chováte králíky venku v králíkárně, správná strava je naprostým základem. Konkrétní složení závisí na velikosti, stáří a chovnému účelu králíka. Některé faktory jsou však společné bez rozdílu. Přečtěte si shrnující článek vystihující optimální stravu pro králíky. Nechybí ani tip na kvalitní krmivo.


Základ králičí stravy

Jistě nikoho nepřekvapí, že králíci jsou striktní býložravci. Ale kam je zařadit dál? Častým omylem je zařazování králíků mezi hlodavce. Nejde o typické hlodavce i přesto, že některé znaky, jako například neustále dorůstající zuby, mají stejné. Už z toho důvodu pro ně není vhodné krmivo určené morčatům.

Králičí trávicí trakt je totiž perfektně přizpůsoben trávení velkého množství vlákniny. Potřebné živiny dokážou z relativně chudého sena získat díky symbiotickým bakteriím, které obývají jejich střeva. Navíc nemají typickou střevní peristaltiku a pohyb potravy je zajištěn konzumací další a následně dochází k posunu. Proto králíci jedí velmi často a snědí poměrně velký objem potravy. Z toho důvodu je jasné, že kvalitní seno musí mít k dispozici neustále.

Jděte naproti svému chovatelskému cíli

Základem je seno. Pro zlepšení kvality srsti, rychlejší přibývání na váze a podporu dobré kondice tvoří denní krmnou dávku také granule. Nejlepší krmivo pro králíky s optimálním složením by vždy mělo být ve formě granulí.

V případě nepromísené sypané směsi si totiž králíci mohou vybírat pouze to, co jim chutná, což může vést k nadbytku či nedostatku určité živiny. Při výběru konkrétního krmiva také sledujte svůj chovatelský cíl a vyberte přesně takovou krmnou řadu. Není vhodné dávat domácímu bytovému králíčkovi vysoce energetické krmivo určené pro výkrm a podobně.

Pestrost pro optimální kondici a zdraví

I přesto, že je králičí trávicí trakt poměrně citlivý na výraznější změny ve stravě, je potřeba zachovávat určitou pestrost. Kvalitní seno je zdrojem velké většiny podstatných vitamínů a minerálů. Vždy se ale hodí doplnění v podobě granulovaného krmiva či trochy čerstvé zeleniny.autor:
Energyshobby.cz

datum vydání:
19. listopadu 2019


Diskuze k článku „Víte, jak a čím správně krmit králíka? (PR)“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!