Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   monitoring zpráv o koronaviru   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Víte, jak a čím správně krmit králíka? (PR)

Ať už máte doma zakrslého králíčka, nebo chováte králíky venku v králíkárně, správná strava je naprostým základem. Konkrétní složení závisí na velikosti, stáří a chovnému účelu králíka. Některé faktory jsou však společné bez rozdílu. Přečtěte si shrnující článek vystihující optimální stravu pro králíky. Nechybí ani tip na kvalitní krmivo.

Králíci - klikněte pro zobrazení detailuKrálíci

Základ králičí stravy

Jistě nikoho nepřekvapí, že králíci jsou striktní býložravci. Ale kam je zařadit dál? Častým omylem je zařazování králíků mezi hlodavce. Nejde o typické hlodavce i přesto, že některé znaky, jako například neustále dorůstající zuby, mají stejné. Už z toho důvodu pro ně není vhodné krmivo určené morčatům.

Krmivo Energys - klikněte pro zobrazení detailuKrmivo Energys Králičí trávicí trakt je totiž perfektně přizpůsoben trávení velkého množství vlákniny. Potřebné živiny dokážou z relativně chudého sena získat díky symbiotickým bakteriím, které obývají jejich střeva. Navíc nemají typickou střevní peristaltiku a pohyb potravy je zajištěn konzumací další a následně dochází k posunu. Proto králíci jedí velmi často a snědí poměrně velký objem potravy. Z toho důvodu je jasné, že kvalitní seno musí mít k dispozici neustále.

Jděte naproti svému chovatelskému cíli

Základem je seno. Pro zlepšení kvality srsti, rychlejší přibývání na váze a podporu dobré kondice tvoří denní krmnou dávku také granule. Nejlepší krmivo pro králíky s optimálním složením by vždy mělo být ve formě granulí.

V případě nepromísené sypané směsi si totiž králíci mohou vybírat pouze to, co jim chutná, což může vést k nadbytku či nedostatku určité živiny. Při výběru konkrétního krmiva také sledujte svůj chovatelský cíl a vyberte přesně takovou krmnou řadu. Není vhodné dávat domácímu bytovému králíčkovi vysoce energetické krmivo určené pro výkrm a podobně.

Pestrost pro optimální kondici a zdraví

I přesto, že je králičí trávicí trakt poměrně citlivý na výraznější změny ve stravě, je potřeba zachovávat určitou pestrost. Kvalitní seno je zdrojem velké většiny podstatných vitamínů a minerálů. Vždy se ale hodí doplnění v podobě granulovaného krmiva či trochy čerstvé zeleniny.
Debata k článku 'Víte, jak a čím správně krmit králíka? (PR)'

Reklama

Vyhledávání


Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.

Reklama© 2004 - 2020 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
 • napište nám
 • vtipy o zvířatech
 • o nás

 • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
  Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz

  Naše další projekty:

  Zajímavé odkazy: Sousede.cz - Na Plachtě, Easy sharing PDF, Príma receptář
  Naturway - přírodní cestou

  Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.