Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   monitoring zpráv o koronaviru   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Pozitivní dopad koronaviru – čistší ovzduší

Covid 19, nemoc způsobená koronavirem šířícím se z Asie, o které se poslední dobou dennodenně dozvídáme z medií, s sebou přináší mnohá negativa. Typickým příkladem je omezení produkce všeho druhu, následný výrazný pokles akcií a nestabilitu a nejistotu na světových trzích. A to nemluvím o dopadech na lidské zdraví a společenskou stabilitu. Postupem času se ale taktéž ukazuje, že tato infekce má doslova blahodárné účinky na ovzduší.

Koncentrace NO2 v Cíně - klikněte pro zobrazení detailuKoncentrace NO2 v Cíně
zdroj Nasa

Satelitní snímky ukazují drastický ústup oxidu dusičitého. Data pocházející z Číny srovnávají hodnoty NO2 ve vzduchu ve stejných časových období z let 2019 a 2020. Dne 25. února loňského roku dominovala na mapě hnědá až tmavohnědá barva mraků v původní domovině koronaviru Wuhanu. Toto znamenalo extrémně vysoké zatížení oxidem dusičitým. Před pár dny zveřejnila NASA a ESA data, na kterých se objevila jen světle modrá barva oblohy. To nám říká, že jsou zde velmi nízké koncentrace NO2. A důvodem je právě koronavirus. Vědci opatrně formulují: „Existují důkazy, že tato změna souvisí minimálně částečně s hospodářským ochlazením po vypuknutí koronaviru.“ (zdroj:1)

Odborníci si sice už dříve povšimli, že kvalita ovzduší se zlepšuje díky nejrůznějším hospodářským výkyvům např. roku 2008 byla významným činitelem již začínající světová hospodářská krize. Znečištění pozitivně ovlivnily i Olympijské hry téhož roku. Je ale pravdou, že znečištění NO2 pokleslo jen na omezenou dobu, částečně a ne celoplošně. Podle předběžné analýzy poklesly koncentrace ve východní a centrální Číně za posledních 15 let o 10 až 30 %. (zdroj: 1)

Oxid dusičitý je červenohnědý plyn, jež je toxický a ve větších koncentracích způsobuje podráždění dýchacích cest a záněty. Také má negativní vliv na centrální nervový systém člověka. Tuto jedovatou látku produkují nejenom elektrárny a průmyslové závody, ale také jsou příčinou splodiny z dopravních prostředků. Společně s oxidem siřičitým vyvolávají tzv. kyselé deště, které po celém světě devastují životní prostředí.

Zdroj informací:
spiegel.de
Nasa

Debata k článku 'Pozitivní dopad koronaviru – čistší ovzduší'

Reklama

Vyhledávání


Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.

Reklama© 2004 - 2020 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
 • napište nám
 • vtipy o zvířatech
 • o nás

 • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
  Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz

  Naše další projekty:

  Zajímavé odkazy: Sousede.cz - Na Plachtě, Easy sharing PDF, Príma receptář
  Naturway - přírodní cestou

  Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.