Zmije obecná - Vipera berus

autor: Lenka Kadlíková
Tento nádherný plachý had je jediný jedovatý had, žijící u nás.

třídaČtyřnožci - Tetrapoda
řádŠupinatí - Squamata
čeleďZmijovití - Viperidae
rodZmije - Vipera

Vzhled

Opravdu nezaměnitelná je klikatice, která zdobí zmijí hřbet. Základní zbarvení těla je hnědé, šedozelené, žlutavé, není vyjímkou ani černá zmije. Jejich zbarvení se značně liší podle prostředí, ve kterém žijí. Délka těla těchto hadů může dosahovat až 85 cm.

Rozšíření

S tímto zvířetem se můžete setkat na horských loukách, močálech, ale také se může vyhřívat na nějakém kamení na břehu rybníka, nebo i na železničním náspu či ve Vaší zahradě. Obecně má radši vyšší nadmořské výšky, ale na druhou stranu se ráda vyhřívá na slunných místech. Proto borůvkáři, houbaři, turisti... pozor kam šlapete nebo kam si sedáte. Jako úkryt zmiji velmi dobře poslouží skalní výklenky, kořeny stromů, nebo třeba nory savců. Kromě České republiky zmije obývá téměř celou Evropu a velkou část Asie.

Způsob života a potrava

Zmije je, ostatně jako většina hadů, velmi plachá. Proto se nemusíte bát nějakého útoku - pokud na ni ovšem nešlápnete nebo dokonce nesednete. V této situaci nezaručuji, že nepoužije svou zbraň, kterou je jed. Zmijí kousnutí sice nebývá smrtelné, ale není v žádném případě dobré ho podceňovat a je proto dobré raději urychleně vyhledat lékaře. Spíše než na Vás ale zmije raději zaútočí na nějakého toho obojživelníka, hlodavce, ještěrku či ptáka.

Rozmnožování

Po jarním probuzení v březnu až v dubnu začíná pro zmiji období námluv. Mezi samečky dochází k bojům o samičky. Zmije patří mezi živorodé druhy. To znamená, že rodí přímo živá mláďata. Pokud se chcete vydat na fotolov či jen na pozorování těchto mláďat, ideální doba je koncem srpna nebo začátkem září. V tomto období samice rodí 6-20 mláďat, která měří do 180 mm. Pohlavně dospívají mezi 4 a 5-tým rokem.

Ochrana

Zmije patří mezi zvláště chráněné, kriticky ohrožené druhy živočichů žijících v ČR.

český název Zmije obecná
latinský název Vipera berus
hlavní znaky klikatice na zádech
způsob života většinou samotářský
rozšíření ČR celá (spíše vyšší nadmořské výšky)
rozšíření svět celá Evropa a velká část Asie
potrava hmyz, hlodavci, obojživelníci, ptáci
doba březosti kolem 4 měsíců
počet mláďat 6-20
ochrana kriticky ohrožený druh

zdroje
dregn.cestiny.cz/plazi/

Fotografie: Jiří Bohdal - www.natufoto.cztémata článku:
autor:
datum vydání:
9. března 2005


Diskuze k článku „Zmije obecná - Vipera berus“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!