Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Křivka obecná - Loxia curvirostra

autor: Lenka Kadlíková
Tento stálý obyvatel jehličnatých lesů je typický svým tlustým, krátkým a ve špičce zakřiveným zobákem, podle kterého také získal své jméno.

třídaptáci - Aves
řádpěvci - Passeriformes
čeleďpěnkavovití - Fringillidae
rodkřivka - Loxia

Vzhled

Již název napovídá, že křivka má na těle něco křivého. Je to její silný a krátký zobák, který je uzpůsoben pro vylamování semínek ze šišek. Hlavu, břicho i velkou část zad má hnědou až rezavou. Samice je bledě žlutozelená. Letky jsou hnědé až černé. Za letu je výrazná její poněkud větší hlava a krátký, vykrojený ocas.

Rozšíření

Tento téměř výhradně lesní pták se specializuje na jehličnaté lesy celé Evropy, Asie, a severní Ameriky. Patří mezi ptáky, kteří často mění místo svého pobytu a jejichž areál je obrovský. Jejich přesuny mohou mít i charakter invazí.

Způsob života a potrava

Křivka žije většinou v hejnech. Jak jsem se již zmínila, její zobák je uzpůsoben k získávání semínek ze šišek především smrku. Právě tato semena tvoří většinu jejího jídelníčku. Velký obsah pryskyřic v takovéto stravě zapříčiňuje to, že se tělo křivky po její smrti velmi těžko rozkládá. Křivky jsou v podstatě balzamovány zaživa. Velký obsah tuků v semenech dodává ptákům hodně energie a chrání je před chladem. Proto tito ptáci mohou hnízdit i v těch největších mrazech. Doplňkem jejich stravy jsou různé bobule, jiná semena a hmyz.

Zejména chalupáři, kteří mají své víkendové příbytky blízko smrkového lesa vědí, že křivka si ráda pochutná i na omítce, kterou narušuje. Škody však nejsou významné.

Rozmnožování

Křivka je první u nás hnízdící pták v roce. Její hlavní hnízdní období je od prosince do května (hnízdí po celý rok), pravě v tuto dobu dozrávají semena smrku a tak má křivka dostatek potravy a dostatečně toho využívá. Pokud se chcete pokusit najít křivčí hnízdo, vězte, že se budete muset obrnit velkou trpělivosti a fyzickou kondicí, která vám dovolí vylézt na strom klidně i 40 metrů vysoký. Pokud se vám to podaří a budete mít štěstí, naskytne se vám pohled na 3-4 nazelenalá, řídce kropenatá vajíčka, ze kterých se po 12 - 14 dnech líhnou mláďata. Rodiče je krmí až do té doby, dokud jim neztvrdnou a nezakřiví zobáčky. V chladném období samička opouští hnízdo jen zřídka a nechává se krmit samečkem.

Ochrana

Není zvláště chráněn.

český název Křivka obecná
latinský název Loxia curvirostra
hlavní znaky tlustý, krátký, ve špičce zakřivený zobák
způsob života v hejnech
rozšíření ČR celá
rozšíření svět Evropa, Asie, severní Amerika
potrava zejména semínka šišek. Doplňkově jiná semena, bobule a hmyz
hnízdění hlavně XII - V, jinak po celý rok
počet mláďat 3 - 4 krmivá
doba sezení na vejcích 12 - 14 dní
ochrana není zvláště chráněn

zdroje:
www-ext.rozhlas.cz
ptaci.webzdarma.cz
www.sweb.cz/tunguz

fotografie: Rostislav Stach

autor:
Lenka Kadlíková
email: lenka@priroda.cz
www stránky: http://www.priroda.cz

datum vydání:
24. března 2005


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.