Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Co je doma, to se počítá!

autor: Ministerstvo životního prostředí
'Co je doma, to se počítá!' je název nového výukového programu pro žáky a studenty základních a středních škol, s nímž přichází CENIA, česká informační agentura životního prostředí

Cílem programu je zvýšit a rozšiřovat povědomí o ekologicky šetrných výrobcích [2] a jejich značení, ekologicky šetrné spotřebě a životních cyklech výrobků zábavnou formou. "Program je určen žákům a studentům od 7. střídy ZŠ a studenty SŠ, ale díky variabilitě jeho aktivit, ho lze přizpůsobit prakticky jakékoliv cílové skupině," říká jedna z jeho autorek, Adéla Princová z Agentury pro ekologické výrobky při CENIA.

Aktivity programu "Co je doma, to se počítá!", které v souhrnu trvají 2,5 - 3 hodiny, lze využít i jednotlivě. Program je možné používat v rámci práce středisek ekologické výchovy, ekologických kroužků na školách či DDM. Program mohou rovněž využít učitelé přímo jako součást školní výuky, například v hodinách českého jazyka, výtvarné výchovy, zeměpisu, občanské výchovy, biologie, ekologie, zbožíznalství a řady dalších předmětů.

Pomůcku nabízí CENIA střediskům ekologické výchovy i základním a středním školám. Podmínkou pro jejich získání je absolvování jednodenního semináře pro lektory. Během něj se zájemci seznámí s balíčky pomůcek a jednotlivými aktivitami programu "Co je doma, to se počítá!", ale také se základními informacemi o ekoznačení (označování ekologicky šetrných výrobků) u nás a v Evropě.

V současné době již program nabízí ekocentra sdružená v síti Pavučina a první školy z různých částí republiky.

Poznámky:
[1] CENIA je příspěvková organizace MŽP, která vznikla 1. 4. 2005 z bývalého Českého ekologického ústavu (ČEÚ). CENIA koordinuje práci s informacemi a informačními databázemi resortu životního prostředí a poskytuje řadu odborných informačních služeb. [2] Český národní program označování ekologicky šetrných výrobků byl založen v roce 1994. V současné době má v 39 výrobkových kategoriích označeno cca 230 výrobků od 72 českých i zahraničních výrobců, které mají právo užívat ekoznačku "Ekologicky šetrný výrobek". Udělení této značky předpokládá splnění přísných kritérií, jež hodnotí vliv výrobku na životní prostředí.

Kontakt:
Adéla Princová, Agentura pro ekologicky šetrné výrobky, CENIA, tel. 267 225 269, adela.princova@cenia.cz

Další informace:
http://www.ekoznacka.cz
www.cenia.cz

autor:
Ministerstvo životního prostředí
email: info@mzp.cz
www stránky: http://www.mzp.cz

datum vydání:
11. května 2005


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2021 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.