Chráněná území mají 24. května svůj svátek

autor: Ministerstvo životního prostředí
Od roku 1999 se z iniciativy Federace EUROPARC každým rokem slaví 24. květen jako Evropský den parků. Právě 24. května bylo v roce 1909 vyhlášeno prvních devět národních parků v Evropě, a to ve Švédsku.

Nejenom v tento den, ale v týdnu následujícím i předcházejícím, se ve stovkách chráněných územích po celé Evropě konají tisíce akcí, které poukazují na význam ochrany přírodního dědictví Evropy.

Evropská federace EUROPARC zastřešuje 370 organizací z 38 zemí Evropy, které se starají o téměř 400 chráněných území. Jedná se nejen o národní parky, ale také chráněné krajinné oblasti či přírodní parky a biosférické rezervace.

Hlavním tématem letošního ročníku Evropského dne parků je soustava Natura 2000 a její význam pro člověka. Federace EUROPARC se proto letos dohodla s Evropskou komisí na tom, že se Evropský den parků spojí i s Komisí organizovanými Zelenými dny (Green Days), které mají za cíl rovněž veřejnosti poskytnout maximum možných informací o soustavě Natura 2000.

Akce k Evropskému dni parků se letos chystají ve všech čtyřech nárdoních parcích ČR i v 19 našich chráněných krajinných oblastech. Přímo v budově MŽP bude ke dni parků 24. 5. ve 13:00 zahájena výstava fotografií Petra Berkoviče a Davida Cysaře, nazvaná Labyrintem. Seznam akcí, probíhajících k letošnímu Evropskému dni parků v ČR, včetně kontaktních osob, je přílohou této tiskové zprávy. Můžete si jej také stáhnout z adresy ministerstva životního prostředí (rubrika Tiskové zprávy).

Další informace:
Evropský den parků v ČR
Evropský den parků v Evropě
Europarc
Green Days
Natura 2000 v ČR
Ochrana biodiverzity v EU
autor:
Ministerstvo životního prostředí
email: info@mzp.cz

datum vydání:
19. května 2005


Diskuze k článku „Chráněná území mají 24. května svůj svátek“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.