Týká se to také tebe - už potřicáté

autor: Ministerstvo životního prostředí
Týká se to také tebe (TSTTT) - mezinárodní ekologický festival z Uherského Hradiště, zaměřený především na filmovou tvorbu, stojí na prahu svého jubilejního třicátého ročníku.

Jeho tradičním dějištěm se v týdnu od 21. do 27. listopadu stane Uherské Hradiště. Filmaři již dnes mohou posílat své snímky do soutěží amatérských i profesionálních tvůrců a diváci se mohou začít těšit nejenom na požitek z biografu, ale i na řadu atraktivních doprovodných akcí.

"Cílem festivalu je upozorňovat veřejnost na filmová a televizní díla, která se zásadně vyjadřují k ekologickým stránkám lidské existence v dnešním světě" říká organizační duše festivalu Jan Maděrič z Klubu kultury Uherské Hradiště. TSTTT vznikl v době, kdy komunistická cenzura omezovala svobodu filmové tvorby. Zvláště ekologické problémy byly tehdy pro umělce a publicisty tabu. "Potřeba pravdy přivedla kroužek zdejších nadšenců k rozhodnutí pořádat alespoň přehlídky filmů amatérských, protože ty byly přece jen méně kontrolovány státní mocí," vysvětluje okolnosti vzniku festivalu Maděrič. Filmová přehlídka se postupně otevřela také profesionálním a zahraničním tvůrcům a z TSTT se tak stala mezinárodní událost.

Do filmové soutěže TSTTT se mohou přihlásit amatérští i profesionální tvůrci dokumentárních, publicistických, reportážních, hraných, animovaných i jiných filmů [2]. Filmy je třeba poslat do 15. října 2005 na adresu pořadatele. Účastnit se mohou díla na jakémkoli nosiči (VHS, S-VHS, Betacam PAL, DVD, mini DVD, DivX či XviD). Snímky jen nesmí být starší než tři roky. Účast v jiných soutěžích přihlášení filmů do TSTTT neomezuje.

Profesionální a amatérská soutěž je hodnocena odděleně. V amatérské soutěži půjde o Velkou cenu pro nejlepší snímek, ale také o Cenu města Uherského Brodu nejlepšímu zahraničnímu filmu, Cenu ČSOP a Cenu Odborového svazu kulturních zařízení. Profesionálové budou soutěžit o Velkou cenu Josefa Velka, Cenu MŽP a Cenu Zlínského kraje. Udělena bude i Cena diváka, kterou věnuje město Uherské Hradiště.

Festival ovšem zdaleka nebude jen filmovou přehlídkou a soutěží. Organizátoři už dnes plánují řadu doprovodných akcí a aktivit. Například vernisáž výstavy dětské výtvarné soutěže "Svět očima skutečnosti a fantazie", V. ročník krajské konference o ekologické výchově ve školách "Trvale udržitelná škola", seminář k aktuálním problémům ochrany přírody, veřejné debaty na témata jako "Plány péče o problémové chráněné druhy živočichů (bobr, vydra, velké šelmy)" či "Jaký prostor, smysl a význam má dnes ekologie v našich sdělovacích prostředcích", které se zúčastní mj. ministr životního prostředí Libor Ambrozek. V průběhu TSTTT se uskuteční i II. ročník slovensko-českého setkání k environmentální výchově, vzdělávání a osvětě. Slavnostní závěrečný večer festivalu zpříjemní koncert legend českého bluegrassu Roberta Křesťana a Druhé trávy.

Další informace a kontakt pro filmaře:
Jan Maděrič

Klub kultury
Hradební 1198
686 60
Uherské Hradiště,

tel./fax: 572 430 422
e-mail: maderic@kkuh.cz
web: www.kkuh.cz

Poznámky:
[1] Festival Týká se to take tebe (TSTTT) vyhlašují společně Ministerstvo životního prostředí, Zlínský kraj, město Uherské Hradiště, město Uherský Brod, Odborový svaz pracovníků kulturních zařízení a Český svaz ochránců přírody. Organizátorem festivalu je Klub kultury Uherské Hradiště.

[2] Doporučené tématické okruhy: problémy obnovy životního prostředí, návrat k tradičním hodnotám, obnova venkova a revitalizace venkovských sídel, zachování krajinného rázu, vytváření předpokladů k udržení biodiverzity, obrazy krajiny a přírody, obrazy domova a záznamy z cest, krása přírodních útvarů, architektura a urbanismus, soulad člověka a přírody, proměny přírodních forem a tvarů, fauna a flóra, kouzlo mikrosvěta, tvorba a ochrana životního prostředí, domácnost, rodina a rodinný život, děti a zvířata.autor:
datum vydání:
10. června 2005


Diskuze k článku „Týká se to také tebe - už potřicáté“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!