Rada EU pro životní prostředí se sejde v Lucemburku

autor: Ministerstvo životního prostředí
V pátek 24. června 2005 se v Lucemburku uskuteční letos již druhé řádné zasedání Rady EU pro životní prostředí. Delegaci České republiky povede ministr životního prostředí Libor Ambrozek.

Rada projedná řadu témat, zejména ochranu podzemních vod [1], otázku používání geneticky modifikovaných organismů (GMO), návrh směrnice zaměřené na vybudování prostorové informační infrastruktury INSPIRE [2] a připravovaný zákaz vývozu rtuti ze zemí EU [3]. "Česká republika jednoznačně podporuje připravovaný zákaz vývozu rtuti, který pomůže nejen přírodě, ale přispěje i ke zlepšení zdraví obyvatel. Rtuť se totiž objevuje i v potravinách, které sami jíme, například v rybím mase," konstatuje ministr životního prostředí Libor Ambrozek.

Ministři budou také diskutovat o nové chemické politice REACH, což je nový systém nakládání s chemickými látkami. Ten by měl zvýšit ochranu lidského zdraví a životního prostředí a zjednodušit stávající legislativu tím, že zavede stejný postup pro bezpečné používání všech chemických látek. Látky, které jsou z hlediska ochrany lidského zdraví a životního prostředí nejnebezpečnější, by měly být používány pouze tak, aby existující rizika byla minimalizována. Jejich používání bude postupně omezováno a nahrazováno vhodnými alternativami.

Poznámky:
[1] Ochrana pozemních vod - bude se jednat o návrhu směrnice, která by měla napomoci zlepšit jakost podzemní vody a má se stát součástí integrovaného rámcového přístupu k zajištění dobré kvality vod v celé Evropské unii.

[2] Strategie o rtuti - jde o opatření k podpoře zdraví obyvatel a ochrany životního prostředí; spornou otázkou dosud zůstává stanovení pevného data zákazu vývozu rtuti ze zemí EU. Česká republika podporuje, aby se tak stalo v roce 2011.

[3] INSPIRE (INfrastructure for SPatial InfoRmation in Europe) - projekt přípravy funkční infrastruktury pro poskytování geodat a geoinformací, který by měl napomoci lepšímu šíření a sdílení informací o životním prostředí mezi státy EU.

Další informace:
Geneticky modifikované organizmy (GMO)
INSPIRE
Zákaz exportu rtuti
autor:
Ministerstvo životního prostředí
email: info@mzp.cz

datum vydání:
24. června 2005


Diskuze k článku „Rada EU pro životní prostředí se sejde v Lucemburku“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.