Češi a Moravané stojí za ochranou životního prostředí

autor: Ministerstvo životního prostředí
Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) zveřejnilo průzkum na téma ekologické jednání obyvatel ČR. S jeho výsledky Vás seznámíme prostřednictvím tiskové zprávy Ministerstva životního prostředí.

Ministr životního prostředí Libor Ambrozek přivítal výsledky dnes zveřejněného průzkumu veřejného mínění na téma "Ekologické jednání", který provedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) v rámci dlouhodobého projektu Naše společnost [1]. "Výsledky průzkumu ukazují jednoznačně, že lidé si uvědomují nejenom důležitost ekologické problematiky, ale také význam toho, co udělá každý z nás v běžném životě," komentoval výsledek průzkumu ministr Ambrozek.

Reagoval tak mj. na skutečnost, že 84 % dotázaných v průzkumu souhlasilo s tvrzením, že "snaha jednotlivce má význam" (40 % odpovědělo, že s tímto výrokem souhlasí, dalších 44 % dokonce, že s ním souhlasí rozhodně). S tvrzením, že se dnes ekologická problematika zveličuje přitom souhlasí pouhých 23 % lidí. Podle 45 % lidí je dnes na řešení ekologických problémů dost času, ovšem pouze 28 % se spoléhá na to, že všechny odpovědi přinese pokrok ve vědeckém poznání [2]. "Výsledky ukazují, že lidé si uvědomují, že bez nich to nepůjde, že nepřijde žádný dědeček z pohádky, který za nás naše problémy vyřeší mávnutím kouzelného proutku," říká Libor Ambrozek.

Výzkum rovněž ukázal, že se obyvatelé ČR sami snaží pro životní prostředí dělat to, co je v jejich silách. Tři čtvrtiny dotázaných říkají, že třídí běžný odpad (33 % vždy, 42 % často), 72 % pak odevzdává na místa k tomu určená nebezpečný odpad (37 % vždy, 35 % často). Výrobky, šetrné k životnímu prostředí pak kupuje 31 % lidí, 46 % šetří kvůli přírodě energiemi a vodou. Jízdu autem z ekologických důvodů ale omezuje jen každý šestý z nás (18 %). "To je smutná skutečnost. Automobilová doprava je v dnešní Evropě jedním z nejzávažnějších problémů, zejména životního prostředí ve městech. Ale já věřím, že podobně jako v případě třídění odpadů i tady se situace bude měnit k lepšímu," doufá ministr Ambrozek.

Lidé se také podle vlastního vyjádření sami zapojují aktivně - 34 % z nich odpovědělo, že se zúčastnili nějaké brigády za zlepšení životního prostředí, 14 % finančně podporuje některou ekologickou organizaci a 13 % už někdy podepsalo petici s ekologickým obsahem. Demonstrací se ale Češi účastní spíše zřídka - na některou ekologickou se vypravila pouhá 4 % dotázaných.

Další informace:
Centrum pro výzkum veřejného mínění

Poznámky:
[1] Průzkum probíhal ve dnech 16. až 23. 5. 2005 a zúčastnilo se ho 1088 respondentů, obyvatel ČR ve věku nad 15 let.
[2] Podrobné výsledky v přiložené tiskové zprávě CVVM.autor:
datum vydání:
16. srpna 2005


Diskuze k článku „Češi a Moravané stojí za ochranou životního prostředí“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!