Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

ŽIVA - časopis pro biologickou práci

Čtete časopis Živa? Povězme si krátce něco o ní.

Na trhu je řada tištěných přírodovědných časopisů - Živa, Vesmír (biologie), Lidé a země (geografie), ABC (dětský časopis) aj. Liší se svojí úrovní, zaměřeností a odborností. Živu jsem vybral proto, že má k serveru Příroda.cz asi nejblíže. Nejde o žádné povrchní čtení, přitom články jsou stále srozumitelné všem, kdož se biologií alespoň trochu více zabývali (třeba z ní maturovali). Rovněž kvalitní fotodokumentace charakterizuje tento časopis.

Obálka časopisu Živa - klikněte pro zobrazení detailuObálka časopisu Živa Biologický časopis ŽIVA má mezi českými periodiky unikátní postavení. Založil jej v r. 1853 Jan E. Purkyně - vědec světového významu - a dal mu do vínku popularizaci přírodních věd. Tato nejdelší souvislá série vydávání trvá od r. 1953 až do současnosti, a to pod záštitou Československé akademie věd, nyní Akademie věd České republiky. Během své dlouhé historie samozřejmě doznal časopis různých změn jak v obsahové náplni, tak v grafické úpravě i polygrafickém zpracování. Živa vždy stála na úrovni doby a vždy ji spoluvytvářeli přední vědci naší země. Živa vstupuje už do 3. století své působnosti. Časopis nabyl podobu seriózního recenzovaného populárně vědeckého biologického časopisu. Přináší původní příspěvky, jeho obsah a provedení stojí na evropské úrovni. Více o vývoji Živy se dočtete na internetových stránkách Živy.

Živa je nekomerčním časopisem bez reklamy, přitom za celkem příznivou cenu 37 Kč na předplatné (cena je příznivá především zvážíme-li, že Živa vychází jen 6 x ročně). Živu čtou studenti, vysokoškolští pedagogové i vědci, kteří tak získávají dobrý přehled o vlastním oboru v naší zemi, ale i oborech spřízněných. Snahou redakce je, aby v každém čísle bylo od každého oboru něco - články z molekulární biologie, botanika, mykologie, zoologie apod. Časopis je doplněn recenzemi knih, seznámeními s významnými osobnostmi, čas od času i praktickými návody apod. Živa se dostává do různých knihoven, bohužel jsem se s ní nesetkal v městské knihovně v našem maloměstě (logicky se zde dává přednost časopisům jako je Vlasta, Květy, Katka apod.). Omezeně je Živa dostupná i ve volném prodeji (např. v knihkupectví Academia).

Články v Živě jsou původní, tzn. ve své podobě nebyly publikovány v jiných časopisech a vždy obsahují nějaké nové informace. Každý článek prochází náročným recenzním řízením pověřeným specialistou v oboru. To zaručuje velmi vysokou kvalitu článků. Přetisk článků se výslovně zapovídá, takže příspěvky v Živě jsou zkrátka vždy jedinečnými příspěvky v Živě. Čtivost článků je zaručena i jejich nezatěžováním odbornými citacemi. Chcete-li se dozvědět něco o pramenech a datech ze kterých autoři článků čerpali, je možno doporučit tyto autory přímo kontaktovat (kontaktní adresy jsou zde uvedeny). Do Živy mohou přispívat i mladí autoři, jejichž úsilí je náležitě oceněno. Živa chce do budoucna spolupracovat i se serverem Příroda.cz.

Největším konkurentem Živy mezi tištěnými časopisy je Vesmír. Ten je odborněji napsaný, je za vyšší cenu (61 Kč pro předplatitele), vychází 12 x ročně a najdete tu i komerční sdělení.

Debata k článku 'ŽIVA - časopis pro biologickou práci'

Reklama

Tapety na plochu


tapeta Mladá kopřiva

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2019 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz