Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

ŽIVA - časopis pro biologickou práci

autor: RNDr. Jiří Jakl
Čtete časopis Živa? Povězme si krátce něco o ní.

Na trhu je řada tištěných přírodovědných časopisů - Živa, Vesmír (biologie), Lidé a země (geografie), ABC (dětský časopis) aj. Liší se svojí úrovní, zaměřeností a odborností. Živu jsem vybral proto, že má k serveru Příroda.cz asi nejblíže. Nejde o žádné povrchní čtení, přitom články jsou stále srozumitelné všem, kdož se biologií alespoň trochu více zabývali (třeba z ní maturovali). Rovněž kvalitní fotodokumentace charakterizuje tento časopis.

Biologický časopis ŽIVA má mezi českými periodiky unikátní postavení. Založil jej v r. 1853 Jan E. Purkyně - vědec světového významu - a dal mu do vínku popularizaci přírodních věd. Tato nejdelší souvislá série vydávání trvá od r. 1953 až do současnosti, a to pod záštitou Československé akademie věd, nyní Akademie věd České republiky. Během své dlouhé historie samozřejmě doznal časopis různých změn jak v obsahové náplni, tak v grafické úpravě i polygrafickém zpracování. Živa vždy stála na úrovni doby a vždy ji spoluvytvářeli přední vědci naší země. Živa vstupuje už do 3. století své působnosti. Časopis nabyl podobu seriózního recenzovaného populárně vědeckého biologického časopisu. Přináší původní příspěvky, jeho obsah a provedení stojí na evropské úrovni. Více o vývoji Živy se dočtete na internetových stránkách Živy.

Živa je nekomerčním časopisem bez reklamy, přitom za celkem příznivou cenu 37 Kč na předplatné (cena je příznivá především zvážíme-li, že Živa vychází jen 6 x ročně). Živu čtou studenti, vysokoškolští pedagogové i vědci, kteří tak získávají dobrý přehled o vlastním oboru v naší zemi, ale i oborech spřízněných. Snahou redakce je, aby v každém čísle bylo od každého oboru něco - články z molekulární biologie, botanika, mykologie, zoologie apod. Časopis je doplněn recenzemi knih, seznámeními s významnými osobnostmi, čas od času i praktickými návody apod. Živa se dostává do různých knihoven, bohužel jsem se s ní nesetkal v městské knihovně v našem maloměstě (logicky se zde dává přednost časopisům jako je Vlasta, Květy, Katka apod.). Omezeně je Živa dostupná i ve volném prodeji (např. v knihkupectví Academia).

Články v Živě jsou původní, tzn. ve své podobě nebyly publikovány v jiných časopisech a vždy obsahují nějaké nové informace. Každý článek prochází náročným recenzním řízením pověřeným specialistou v oboru. To zaručuje velmi vysokou kvalitu článků. Přetisk článků se výslovně zapovídá, takže příspěvky v Živě jsou zkrátka vždy jedinečnými příspěvky v Živě. Čtivost článků je zaručena i jejich nezatěžováním odbornými citacemi. Chcete-li se dozvědět něco o pramenech a datech ze kterých autoři článků čerpali, je možno doporučit tyto autory přímo kontaktovat (kontaktní adresy jsou zde uvedeny). Do Živy mohou přispívat i mladí autoři, jejichž úsilí je náležitě oceněno. Živa chce do budoucna spolupracovat i se serverem Příroda.cz.

Největším konkurentem Živy mezi tištěnými časopisy je Vesmír. Ten je odborněji napsaný, je za vyšší cenu (61 Kč pro předplatitele), vychází 12 x ročně a najdete tu i komerční sdělení.

autor:
RNDr. Jiří Jakl
www stránky: http://ebotanika.net

datum vydání:
19. srpna 2005


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.