Návrat lvů zpět do USA?

autor: Vojtěch Dostál
Příroda se díky evoluci mění a přizpůsobuje různým podmínkám. Před 15 000 lety v USA ještě pravděpodobně nežil člověk dnešního typu, před 10 000 odtud zmizely velké šelmy.

Jak jsem řekl, v přírodním prostředí se vše mění, hnacím motorem je výběr (selekce). Některá zvířata nezvládnou nápor a nedokážou se tak rychle přizpůsobit, jako třeba ty zvířata největší - megafauna. K selekci je nutná mutace genu, k mutaci genu je potřeba rozmnožování a bez dosažení pohlavní dospělosti v určitém věku by to nešlo. A tak se stane, že ty největší zvířata sice často stojí na vrcholu potravního řetězce (šelmy, člověk), ale nepřežijí pravděpodobně tak dlouho, jako ti ostatní, kteří se drží "při zemi". Může za to právě relativně vysoký věk dosažení dospělosti. I dnes některá zvířata stojí na pokraji vyhynutí, jelikož jsou prostě zastaralá - a nemusí být ani veliká: v té souvislosti se mluví například o netopýrech. Je velmi těžké zhodnotit, kdy za vyhynutí druhu může člověk, a kdy je to "přirozené". (ostatně tak je tomu vždy, stačí si přečíst článek o globálním oteplování)

Zkrátka a dobře, v Severní Americe kdysi žila mnohem početnější megafauna než dnes. Když přišel člověk, milá zvířata lovil tak dlouho, až vyhynuly (to je jen pravděpodobná teorie).

Z Cornellovy univerzity ve státě New York se ozývají hlasy, proč nenavrátit megafaunu zpět do USA. Není to tak jednoduché, nemůžeme jen vyklopit nákladní auto plné zvířat z Afriky, jak ostatně uznávají i samotní přívrženci programu. Ze začátku bychom museli najít prostor, zdá se však, že už ho máme: V USA pokračuje trend stěhovat se na pobřeží a opouštět tzv. Velké pláně (great plains). Výsadek zvířat se nám hned zdá blíže, je to tak? Ale nelze nahradit mamuta slonem, to jsou dvě zvířata, která se liší několika procenty své DNA informace. Vědci z New Yorku cítí jakýsi dluh vůči těmto zvířatům, za jejichž vyhynutí patrně může člověk, můžeme se ale ptát, co je vlastně přirozené? Chránit přírodu, nebo se snažit ještě si upevnit pozici na vrcholu potravního řetězce? Zamyslete se nad tím z hlediska jiných zvířat, ty také neuvažují o dopadu jejich potravních (a jiných životních) návyků na rozšíření druhů.

Chcete mít lvy kousek od domu? Ne? Já se Vám nedivím, také bych měl určité obavy. To je jen špička ledovce: Co když si šelmy najdou jinou niku (útočiště), v níž se přemnoží, jako se to stalo mnohokrát, co když to bude vadit Afričanům, kteří jistě nechtějí svá zvířata v Novém světě. Zastávám názor, že bychom neměli ochranu přírody předimenzovat, jenže vše má své hranice: proč ještě navíc ovlivňovat původní ekosystémy introdukcí zvířat, která tu nikdy nebyla - to není žádná obnova.

Vrátím se ke kladům: objevil jsem jen dva. Pomůže to turistice v USA (safari je tu oblíbené), a hlavně si ohrožená zvířata najdou nová útočiště, možná trochu odlišná. Je to otázka do diskuze, jestli má cenu takhle udržovat při životě populace, vpravdě vzácných, druhů. Je to taková větší ZOO, mám pravdu?

zdroje:
MF DNES: Přijdou do Ameriky lvi a velbloudi? 19.8. 2005, M. Mocek
Lidové noviny: Návrat amerického lva. 19.8. 2005, M. Lázňovský



autor:
datum vydání:
22. srpna 2005


Diskuze k článku „Návrat lvů zpět do USA?“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!