Podzim

autor: Zuzana Hunalová
Začal nám podzim. Ve školách děti kreslí barevné stromy, obkreslují listy a školním rozhlasem zní hlášení o zahájení sběru kaštanů. Fotografové vyráží do přírody fotit nejbarevnější roční období do kalendářů na rok 2006 a malíři vycházejí z ateliérů ven, kde je nejvíce inspirace právě na podzim.

Vzpomínám si, že ve škole byl jeden bezvadný učitel na přírodopis. Skvěle se s ním zapovídala hodina o úplně jiných věcech, které se ani trochu netýkaly přírodopisu nebo biologie. Měl vždycky svůj vlastní názor a já na něho moc ráda vzpomínám. Někdy nás ale i zklamal. To bylo jednou na podzim, když jsme probírali různé druhy savců... Došli jsme až k ježkovi a jeho zimnímu spánku.

Dozvěděli jsme se totiž, že paní učitelky ve školce lhali. Pro některé to tehdy byla smutná zpráva, když jsme se dozvěděli, že ježci nikdy jablka jíst nebudou, tudíž ježeček + jablíčko = nikoli jednička, ale pětka.

Pan učitel vtipným způsobem (jak bylo jeho zvykem) pokračoval, že až uvidíme ježka, máme mu dát na bodliny jablko nebo hrušku a on je stoprocentně shodí a pokud ne, jedná se o určitě o nový druh ježka, který se je ště nebyl objeven. Přemýšlela jsem nad tím, proč ve školkách pletou dětem hlavy. Vím, je to sice roztomilé, ale pamatuji si, že i já ve školce a ještě dokonce v páté třídě, kreslívala usměvavého ježka jak si na bodlinkách nese jablíčko. Takže pokud někdo při přírodopisu nedával pozor, varování - ježek je hmyzožravec!

Co ještě napsat o podzimu? Většina lidí jde do přírody a vnímá kouzelnou atmosféru tohoto období, vnímá barvy, čerstvý vzduch, a sem tam se pozdraví s několika zvířaty, které si nesou své zásoby na zimu do svých pelíšků, nor a komůrek. Několik lidí ale vidí podzim jako období, kdy je to samá bouřka, déšť, zima, ale sníh nikde. Myslím, že lepší je myslet na podzim v tom prvním případě.

A co napadne Vás, když se řekne podzim? Kaštany, les, vzpomínka na školu, nebo za pár měsíců jsou Vánoce...? Myslím, že do článku o podzimu by se toho dalo napsat mnohem, mnohem víc, ale na co psát, že se listy barví a zvířata se chystají na zimu? To už si snad každý zapamatoval... Tak mě ale napadá, že možná ne každý ví, proč se listy barví a padají..., ale o tom až příště...autor:
datum vydání:
3. října 2005


Diskuze k článku „Podzim“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru