Arnika varuje zákazníky před výrobky z PVC

autor: Arnika – Centrum pro podporu občanů
DĚČÍN - PVC škodí! S tímto varováním v pátek 16.12. aktivisté Arniky oslovovali před obchodním domem Lidl v Děčíně zákazníky, aby si dali pozor na výrobky z PVC a především na potraviny, které jsou do této umělé hmoty balené. Rozdávali nakupujícím informační materiály, kde upozorňovali na nebezpečí plynoucí z používání obalů z PVC na potraviny pro životní prostředí a zdraví lidí.

"PVC na vánoční stůl nepatří," uvedl RNDr. Jindřich Petrlík, vedoucí kampaně Budoucnost bez jedů sdružení Arnika.

Sérii happeningů (1) "PVC na vánoční stůl nepatří" Arnika uspořádala poté, co rozbory potvrdily přítomnost zakázaných škodlivých látek v obalech na potraviny vyrobených z PVC. Testy odhalily u několika náhodně vybraných PVC obalů přítomnost značného množství 4-nonylfenolu - látky, jež je známá svým negativním vlivem na hormonální systém člověka a není povoleno ji používat při výrobě obalů na potraviny (2).

Podobnou analýzu nechala Arnika udělat již přede dvěma lety (3). Ve dvou obalech z pěti byly tehdy zjištěny ftaláty (di-2-ethylhexyl ftalát a dibutylftalát). Arnika proto již tenkrát vyzvala obchodní řetězce, aby neprodávaly potraviny balené do PVC. Tuto výzvu Arnika nyní opět zopakovala. "Ze všech obchodních řetězců, které jsme oslovili, zareagovala pouze společnost Ahold. Zástupci společnosti Ahold Central Europe a programu Toxické látky a odpady sdružení Arnika se již dohodli na spolupráci na projektu náhrady obalů z PVC používaných na potraviny (4)," uvedl mluvčí Arniky Marek Jehlička.

Letáky rozdávané nakupujícím před obchodními domy obsahují nejen seznam potravin balených v PVC, které mohou lidé v obchodě koupit, ale také výčet negativních vlastností tohoto plastu, včetně jeho dopadů na zdraví lidí a na životní prostředí. V letáku je také vysvětleno, že lidé obaly z PVC poznají podle trojky v trojúhelníkové recyklační značce, která bývá vyražena na spodní straně plastového výrobku anebo na papírové etiketě s názvem výrobku. Seznam potravin balených do PVC mohou zájemci nalézt také na internetové adrese Arniky.

"Výroba, používání i likvidace PVC je spojená se vznikem celé řady škodlivých látek, které negativně působí nejen na životní prostředí, ale i na zdraví lidí. Proto chceme, aby tento plast byl nahrazen všude tam, kde je to možné," vysvětlil Petrlík.

Poznámky:
(1) Happeningy "PVC na vánoční stůl nepatří":

Praha - Smíchov
obchodní dům Carrefour
zahájení: 19. 12. 2005, 10:30 hod.

Jihlava
prodejna Albert (OD Prior) na Masarykovo náměstí
zahájení: 20. 12. 2005, 10:00 hod.

Jihlava
prodejna Delvity na Havlíčkově ulici
zahájení: 20. 12. 2005, 14:00 hod.

(2) Tisková zpráva o výsledcích posledních rozborů

(3) Viz tisková zpráva sdružení Arnika ze dne 22. května 2003

(4) Společné prohlášení společnosti Ahold a sdružení Arnika - program Toxické látky a odpadyautor:
datum vydání:
19. prosince 2005


Diskuze k článku „Arnika varuje zákazníky před výrobky z PVC“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!