Kořenohlavci - Rhizocephala

autor: Vojtěch Dostál
Parazitismus je v přírodě fascinující jev. Prakticky vždy se objevuje nějaká výstřední inovace, která pomáhá druhu úspěšně cizopasit na hostiteli. Nicméně nejlepší jsou kořenohlavci.

třídaMaxillopoda
podtřídaThecostraca
řádsvijonožci - Cirripedia
podřádkořenohlavci - Rhizocephala

Charakteristika

Kořenohlavci jsou korýši - cizopasníci, kteří "obývají" těla větších "typických" korýšů. Důvod, proč o těchto malých přehlédnutelných stvořeních píšu je ten, že mají podivuhodný vývoj (ontogenezi). Podivuhodnosti začínají již u vajiček - maji dva druhy, větší a menší. Z malého, samičího vajíčka, se vylíhne larva, která vypadá jako úplně normální korýší larva (larvy jsou mimochodem to jediné, co se na první pohled korýšům podobá). Když usedne na hostitele, změní se v kentrogon - tedy takový obalený pytlíček, jenž si postupem času vytvoří v místě bývalého ústního otvoru jakousi injekci, směřující hrotem do těla kraba. Tou vtlačí dovnitř druhé, červovité stadium, zvané vermigon. Tím však podivné životní změny nekončí. Vermigon se v hostiteli větví a vytváří složitou síť trubiček, které vysají kraba "do poslední bílkoviny", přestože hostitel stále přežívá a svléká se. Při posledním svléknutí dojde k vyhřeznutí vakovitého útvaru, který ční z těla hostitele ven. Sameček se značně jednodušší ontogenezí přisedne na kraba a vstříkne svůj genetický materiál v útvaru zvaném trichogon, již však do samičího váčku. Po oplození se ze smrtelně vysíleného kraba derou larvičky kořenohlavců vesele ven.

Rozšíření

Kořenohlavci se svou specializací na parazitismus krabů jsou ovlivněny výskytem krabů, jenž je limitován částečně i čistotou moře. Přesto se Rhizoceptala vyskytují hojně v teplejším světovém oceánu a například hong-kongští vědci tohoto parazita zjistili na 30 - 40% sledovaných krabů.

Určování je náročné a neobejde se bez použítí mikroskopu. Jelikož jsou různé druhy kořenohlavců vybíraví na hostitele, důležité je i určení kraba.

zdroj:
university of Hong-kong
Jak se dělá evoluce, kap. "nové tělní plány" (Zrzavý, Storch, Mihulka (2004))
Fotografie:university of Hong-kongautor:
datum vydání:
22. prosince 2005


Diskuze k článku „Kořenohlavci - Rhizocephala“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!