Ondatra pižmová - Ondatra zibethicus

autor: Lenka Kadlíková
U nás nepůvodní druh z ameriky.

třídasavci - Mammalia Linnaeus, 1758
řádhlodavci - Rodentia
čeleďmyšovití - Muridae
rodondatra - ondatra
druhondatra pižmová - Ondatra zibethicus (Linnaeus, 1766)
Podrobnější taxonomické zařazení na www.biolib.cz

Vzhled

Tento u nás nepůvodní, až jeden a půl kilový, severoamerický hlodavec má nejen poměrně velké tělo (25 - 40 cm) ale pyšní se především dlouhým ocasem. Právě podle něj lze ondatru rozeznat od mnohem vzácnějšího bobra evropského. Jak už to často bývá s nepůvodními druhy, potom co byla na začátku minulého století dovezena do Dobříše, se velice rychle rozmnožila a zabrala místo již zmíněnému bobrovi.

Ondatra má ocas nápadně zploštělý, ale užší a delší (téměř jako je její tělo) než bobr. Ocas je pokryt pouze šupinkami. Ondatří velice hustá srst, která je mimochodem velice oblíbená v kožešnickém průmyslu, právě pro svoji hustotu a velice dobré izolační vlastnosti, je v horní části těla kaštanově hnědá. Ze spodu šedavá až nažloutlá. Ondatra je známým vodním živočichem. K tomu aby se mohla ve vodě dobře pohybovat jí slouží plovací blány a tuhé brvy, které má na zadních nohou.

Rozšíření

S ondatrou se můžeme potkat téměř po celé republice. Snad jen s výjikou severních a východních Čech a střední Moravy. Tam je jejich výskyt poněkud řídší, ne však nulový.

Mapa výskytu v ČR

Způsob života a potrava

Jak již bylo řečeno, ondatry žijí v bezprostřední blízkosti vodních toků s dostatkem porostů. V tomto prostředí si staví i svá obydlí. Žije v norách na břehu nebo v (až jeden metr vysokých) hradech - haldách s vchodem pod hladinou.Tato obydlí můžeme vidět plavat po hladině je to takový ondatří houseboad. Ondatry patří mezi výborné plavce a potápěče.

Zahlédnout ji můžeme hlavně ráno a večer, kdy si shání potravu. Na jednom webu (poutnik2.sweb.cz) jsem se dočetla o pozorování ondatry, která si s kouskem potravy, který zrovna ulovila, doběhla k vodě a tam ji nmočila a namočenou v tekoucí vodě konzumovala. Je to tím, že je tak čistotná nebo že má prostě ráda potravu namočenou ve vodě? S největší pravděpodobností si pochutnávala na rostlině. Možná to mohl být i nějaký měkkýš či leklá ryba, které ondatra též někdy výjimečně konzumuje. Přítomnost ondatry lze poznat z pižmového zápachu, který vydává žláza u řitního otvoru ondatry.

Rozmnožování

V době rozmnožování se můžeme dočkat i hlasových projevů tohoto zvířete. Stejně jako naprostá většina hlodavců má i ondatra několik vrhů ročně (3 - 4). Udává se, že v každém vrhu je 5 - 14 mláďat, která porodí po třítýdenní březosti.

Nahrávka hlasu ondatry

Ochrana

Není zvlášť legislativně chráněna

český název Ondatra pižmová
latinský název Ondatra zibethicus
hlavní znaky velký hlodavec, dlouhý zploštělý ocas
způsob života samotářský
rozšíření ČR Téměř celá
rozšíření svět Amerika, Evropa
potrava rostliny, někdy měkkýši nebo ryby
doba březosti 3 týdny
počet mláďat 9-14
ochrana Není zvlášť legislativně chráněna

Zdroje:
www.rozhlas.cz
cs.wikipedia.org
www.biolib.cz

Fotografie: Jiří Bohdal - www.natufoto.czautor:
Lenka Kadlíková
email: lenka@priroda.cz

datum vydání:
7. června 2006


Diskuze k článku „Ondatra pižmová - Ondatra zibethicus“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Bejvávalo.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2023 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.