Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Teplotní poměry v České republice

Letošní jaro se hodně diskutovalo o panujících nízkých teplotách. Dokonce i minulý týden se teplota v přízemní vrstvě na některých místech v jihozápadních Čechách pohybovala pod bodem mrazu. V prvním červnovém týdnu byla nejnižší přízemní teplota naměřena na Churáňově -3,6 °C, v Konstantinových Lázních -3,5 °C, v Černé v Pošumaví -3,1 °C a v Chebu -3 °C.

Čechy - klikněte pro zobrazení detailuČechy Časoprostorový chod teploty vzduchu na území České republiky je nejvíce ovlivněn nadmořskou výškou, georeliéfem a méně zeměpisnou délkou a šířkou. Průměrná roční teplota vzduchu kolísá od 0,2 °C v Krkonoších (vrchol Sněžky) po 9,5 °C v jižní části Dolnomoravského úvalu (Hodonín).

Nejchladnější místa jsou horské oblasti. V nejteplejším měsíci (červenec nebo srpen) se pohybuje průměrná teplota na vrcholcích Hrubého Jeseníku kolem 9 °C. V nejchladnějším měsíci zde kolísá teplota okolo -6,6 °C. Ale absolutně nejnižší teploty u nás byly naměřeny v inverzních sníženinách (Litvínovice u Českých Budějovic -42,2 °C), nebo ve sníženinách v horských oblastech (Kvilda na Šumavě, Jizerka v Jizerských horách, …...

V létě jsou nejteplejšími místy oblasti Dysko-svrateckého a Dolnomoravského úvalu s průměrnými teplotami kolem 19 °C. Absolutní - rekordní maximální teplota na našem území byla naměřena 27.7.1983 v Praze-Uhřiněvsi, a to 40,2 °C.

Z pohledu ročního chodu teploty je nejchladnějším měsícem leden (50% případů), únor (25%) či prosinec (20%). S rostoucí nadmořskou výškou se rozdíly mezi lednem a únorem snižují. I když nejteplejším měsícem je většinou červenec (60%), v 25% případů to bývá srpen a v 15% dokonce už červen.

I když z dlouhodobého hlediska má průběh teploty vzduchu v průběhu roku jasný chod od nejchladnějšího období v polovině ledna po nejteplejší období v polovině července, lze v jednotlivém roku pozorovat několikadenní období výrazných kladných či záporných odchylek od této křivky.

Rozkolísanost teploty vzduchu roste od západu na východ, způsobeno je to větší kontinentalitou východu našeho území.

Výskyt letních dnů (tmax ≥ 25 °C) je v nižších a středních polohách pravidelný. V případě chladného léta se ale letní dny nemusí vyskytnout od nadmořských výšek nad 800 m. Teploty také ovlivňují trvání vegetačního období, to začíná na jižní Moravě před 20. dubnem, v podhorských oblastech až v první polovině května. Nejdéle trvá v jižní části Dolnomoravského úvalu (průměrně 180 dnů), na Středolabské tabuli a Pražské plošině 160 dní, ve vrchovinných částech pak 120 dnů a méně.

Naopak ve výšce nad 1500 m n.m. a v horských sníženinách (ve výškách okolo 1000 m) může být mráz zaznamenán i v létě.

Debata k článku 'Teplotní poměry v České republice'

Reklama

Vyzkoušej své znalosti v našich testech


Poznávací test: Ptačí siluety
Jakou siluetu bude mít za letu tento pták?
možnost odpovědimožnost odpovědi
Dosavadní průměrná úspěšnost účastníků: 92%

Vyhledávání


Facebook

Tapety na plochu


tapeta Zvířecí sex ;-)

Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2019 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
 • napište nám
 • vtipy o zvířatech
 • o nás

 • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
  Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz

  Naše další projekty:

  Zajímavé odkazy: Webhosting, Sousede.cz - Na Plachtě, Easy sharing PDF, Príma receptář
  Naturway - přírodní cestou

  Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.