Novým ministrem životního prostředí je Petr Jan Kalaš

autor: Jakub Kašpar
Prezident České republiky Václav Klaus dnes na návrh předsedy vlády Mirka Topolánka jmenoval do funkce nového ministra životního prostředí – ing. Petra Jana Kalaše. Premiér Topolánek uvede ministra Kalaše slavnostně do funkce v úterý 5. září v 15:25.

Ministr Kalaš se narodil v roce 1940 v Praze. Vystudoval Fakultu ekonomiky energetiky Českého vysokého učení technického v Praze. Po okupaci Československa v roce 1968 emigroval do Švýcarska, kde pracoval jako konzultant v oblasti energetického a průmyslového plánování. V letech 1986 – 1994 pracoval pro švýcarské Ministerstvo zahraničního obchodu v oddělení švýcarské rozvojové spolupráce. Z iniciativy švýcarské vlády koordinoval donátorskou spolupráci pro ekologické projekty ve střední a východní Evropě v rámci programu Environment for Europe (Životní prostředí pro Evropu).

Od roku 1994 působil jako expert Světové banky na životní prostředí a udržitelný rozvoj. Vedl například program, zaměřený na uplatňování Kjótského protokolu o omezování emisí skleníkových plynů v praxi a mezinárodní obchod s emisními povolenkami. Realizoval více než 200 projektů v 65 zemích Latinské Ameriky, střední a východní Evropy, Afriky a Asie. Od roku 2004 pak pracoval také pro Institut vzdělávání a výzkumu OSN (UNITAR) jako poradce pro problematiku klimatických změn.

S MŽP spolupracoval Petr Jan Kalaš v minulosti opakovaně. Podílel se na několika projektech spolupráce Světové banky s ČR – například na Národní studii energetických úspor, Národní studii využití obnovitelných zdrojů energie či na studii dopadů vstupu ČR do EU v oblasti životního prostředí.

Petr Jan Kalaš není členem žádné politické strany. Hovoří anglicky, německy a španělsky. Domluví se také francouzsky a rusky. Mezi jeho zájmy patří turistika a cestování, sport (tenis a lyžování) a divadlo. Je rozvedený, má dceru a syna.autor:
Jakub Kašpar
email: Jakub_Kaspar@env.cz
ředitel odboru vnějších vztahů MŽP

datum vydání:
4. září 2006


Diskuze k článku „Novým ministrem životního prostředí je Petr Jan Kalaš“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!