Můžeme se letos těšit na BABÍ LÉTO?

autor: Ing. Dagmar Honsová
Určitě si vzpomínáte na loňské slunečné zářijové a říjnové dny, kdy v období od 1. září do 31. října bylo celkem 22 dnů s odpoledními teplotami nad 20 °C a 6 dnů ještě s letními teplotami nad 25 °C.

V meteorologickém slovníku je pojem "babího léta" vysvětlován jako období suchého, slunného a teplého, málo větrného počasí v září a říjnu. Počátek babího léta se také projevuje velkou teplotní amplitudou vzduchu mezi teplým dnem a chladnou nocí a dopoledními mlhami.

Pro babí léto bývá příznačná rozsáhlá nehybná anticyklóna (oblast vysokého tlaku vzduchu), která se rozprostře nad Balkánským poloostrovem nebo sousedními oblastmi a z níž proudí do střední Evropy někdy až výrazně teplý středomořský vzduch. Statistický průměr výskytu této výše je mezi 21. zářím a 2. říjnem a někdy se může s malým přerušením ustálit i na sedm týdnů, v jiných letech nemusí být vůbec patrná.

Sestupné vzduchové proudy v oblasti tlakové výše jsou nevhodné pro vznik oblačnosti, a proto při této povětrnostní situaci, kdy střed tlakové výše leží v blízkosti našeho území, můžeme očekávat slunné a teplé počasí. Na celém území se projevuje silný vliv místních orografických poměrů.

Babí léto se u nás také nazývá létem svatého Václava. Podobně tomu je v dalších zemích, kde se babí léto vyskytuje – ve Francii mu říkají léto svatého Martina, v Anglii léto svatého Lukáše, ve Švédsku mají svatou Brigitu, V USA a v Kanadě se nazývá létem indiánským.

Astronomický podzim začíná na severní polokouli 23. září, kdy sluneční paprsky dopadají kolmo na rovník. Meteorologové považují už celé září za podzimní měsíc.

Už první školní týden ve svém průběhu (od úterý do čtvrtka) přinese polojasné až skoro jasné dny, beze srážek a ve středu se odpolední teploty zastaví až na 26 °C.autor:
datum vydání:
6. září 2006


Diskuze k článku „Můžeme se letos těšit na BABÍ LÉTO?“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!