Gorilí slečna Moja bude mít zřejmě novou kamarádku

autor: Bc. Petr Týfa
Nedávno přinesl tisk informaci, že v Pražské zoo očekávají nový přírůstek v pavilonu goril. 34letá samice Kamba by se měla na přelomu ledna a února příštího roku dočkat svého prvního potomka. Mělo by se tak jednat o druhé gorilí mládě narozené v České republice.

Kamba je nejstarší členka gorilí skupiny v Zoo Praha. Jedná se o jednu z posledních goril v evropských zoo narozených ve volné přírodě. Byla odchycena ještě jako mládě a převezena do německého zoo v Lipsku. Zde strávila podstatnou část svého života, než byla umístěna do Zoo Dvůr Králové nad Labem, kde se o ni starali následujících osm let. Do Prahy se dostala poprvé v roce 2001 společně se samcem Tadaem. Bohužel po ničivých povodních o rok později byl pavilon goril poničen a obě zvířata se musela přestěhovat zpět.

O návratu do Prahy rozhodl pokročilý věk Kamby a její snižující se možnost reprodukce. (Příchod Kamby bylo možné sledovat v přímém internetovém přenosu díky projektu Odhalení rozhlasové stanice ČRo Leonardo.) Jak uvedl Petr Fejk, ředitel Zoo Praha "Gorily se v zajetí dožívají 40 až 45 let, samice však po třicítce rychle ztrácejí schopnost reprodukce." Nicméně i přes rekonstrukci pavilonu Pražská zoo ještě nějakou dobu váhala než samici vrátila zpět, zejména kvůli tomu, že Tadae nejevil příliš velkou snahu pro rozmnožení rodu.

V Praze již v té době zažívali první velké nadšení z narození prvního gorilího mláděte Moji (prosinec 2004), jejímž otcem se stal Richard, gorilí samec dovezený z Anglie. Tento úspěch měl za následek, že Richard nahradil Tadaea, který se jako samec nejevil příliš perspektivní. Od Richarda se nyní očekávalo, že se spáří s Kambou a zplodí dalšího potomka. Richard však o novou samici nejevil velký zájem, neboť Kambě neprobíhala plnohodnotná říje. V květnu tohoto roku tak došlo k nasazení podpůrných hormonálních prostředků, což mělo za následek početí nového gorilího mláděte. Že je Kamba opravdu březí, potvrdily i několikrát opakované testy v létě.

Pro Kambu tak nastává nové období jejího života. Že má dostatek mateřských citů bylo vidět i díky tomu, že se velmi brzy skamarádila s gorilí slečnou Mojou, se kterou tráví dokonce více času než její matka Kijiva. V pavilonu tak nyní můžeme vidět Richarda, Kambu, Kijivu, Moju a také gorilu Shindu.

Použité zdroje:
www.zoopraha.cz
zpravy.idnes.cz
aktualne.centrum.cz

Obrázek:
Gorilí samice Kamba - archiv Zoo Dvůr Královéautor:
datum vydání:
27. září 2006


Diskuze k článku „Gorilí slečna Moja bude mít zřejmě novou kamarádku“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!