Gorilí slečna Moja bude mít zřejmě novou kamarádku

autor: Bc. Petr Týfa
Nedávno přinesl tisk informaci, že v Pražské zoo očekávají nový přírůstek v pavilonu goril. 34letá samice Kamba by se měla na přelomu ledna a února příštího roku dočkat svého prvního potomka. Mělo by se tak jednat o druhé gorilí mládě narozené v České republice.

Kamba je nejstarší členka gorilí skupiny v Zoo Praha. Jedná se o jednu z posledních goril v evropských zoo narozených ve volné přírodě. Byla odchycena ještě jako mládě a převezena do německého zoo v Lipsku. Zde strávila podstatnou část svého života, než byla umístěna do Zoo Dvůr Králové nad Labem, kde se o ni starali následujících osm let. Do Prahy se dostala poprvé v roce 2001 společně se samcem Tadaem. Bohužel po ničivých povodních o rok později byl pavilon goril poničen a obě zvířata se musela přestěhovat zpět.

O návratu do Prahy rozhodl pokročilý věk Kamby a její snižující se možnost reprodukce. (Příchod Kamby bylo možné sledovat v přímém internetovém přenosu díky projektu Odhalení rozhlasové stanice ČRo Leonardo.) Jak uvedl Petr Fejk, ředitel Zoo Praha "Gorily se v zajetí dožívají 40 až 45 let, samice však po třicítce rychle ztrácejí schopnost reprodukce." Nicméně i přes rekonstrukci pavilonu Pražská zoo ještě nějakou dobu váhala než samici vrátila zpět, zejména kvůli tomu, že Tadae nejevil příliš velkou snahu pro rozmnožení rodu.

V Praze již v té době zažívali první velké nadšení z narození prvního gorilího mláděte Moji (prosinec 2004), jejímž otcem se stal Richard, gorilí samec dovezený z Anglie. Tento úspěch měl za následek, že Richard nahradil Tadaea, který se jako samec nejevil příliš perspektivní. Od Richarda se nyní očekávalo, že se spáří s Kambou a zplodí dalšího potomka. Richard však o novou samici nejevil velký zájem, neboť Kambě neprobíhala plnohodnotná říje. V květnu tohoto roku tak došlo k nasazení podpůrných hormonálních prostředků, což mělo za následek početí nového gorilího mláděte. Že je Kamba opravdu březí, potvrdily i několikrát opakované testy v létě.

Pro Kambu tak nastává nové období jejího života. Že má dostatek mateřských citů bylo vidět i díky tomu, že se velmi brzy skamarádila s gorilí slečnou Mojou, se kterou tráví dokonce více času než její matka Kijiva. V pavilonu tak nyní můžeme vidět Richarda, Kambu, Kijivu, Moju a také gorilu Shindu.

Použité zdroje:
www.zoopraha.cz
zpravy.idnes.cz
aktualne.centrum.cz

Obrázek:
Gorilí samice Kamba - archiv Zoo Dvůr Královéautor:
Bc. Petr Týfa
email: drakx@seznam.cz

datum vydání:
27. září 2006


Diskuze k článku „Gorilí slečna Moja bude mít zřejmě novou kamarádku“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2023 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.