Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Větrné elektrárny se příští sobotu otevřou lidem

autor: Hnutí DUHA
Přijďte se podívat.


KDE:

Větrné elektrárny na Vysočině (Pavlov u Jihlavy), v Jihomoravském (Břežany u Znojma), Olomouckém (Protivanov a Drahany v okrese Prostějov, Hraničné Petrovice na Olomoucku), Libereckém (Jindřichovice pod Smrkem), Ústeckém (Nová Ves v Horách u Litvínova a Petrovice - Tisá nedaleko Ústí) a Pardubickém (Žipotín na Svitavsku) kraji.

KDY:

Sobota 14. října od 9:00 do 16:00 hodin

CO:

Den otevřených dveří větrných elektráren: provozovatelé odpovídají na dotazy, každou celou hodinu u každé elektrárny prezentace s výkladem, možnost nahlédnout do útrob elektrárny, příležitost přesvědčit se osobně o provozu a výsledcích této technologie, informační publikace zdarma

KDO:

Organizuje Hnutí DUHA s provozovateli větrných elektráren a Nadací Heinricha Bölla; elektrárnu v Pavlově na Vysočině navštíví rovněž ministr životního prostředí

Den otevřených dveří větrných elektráren pořádají příští sobotu Hnutí DUHA a provozovatelé z celé republiky.

Akce je připravena jako ideální příležitost pro podzimní rodinný výlet na sobotu. Lidé si mohou prohlédnout elekrárnu a na místě budou provozovatelé připraveni odpovídat na dotazy. Každou hodinu proběhne ucelená prezentace s výkladem. Pro každého bude připravena informační publikace zdarma. Více informací včetně podrobností, jak se dostat k jednotlivým elektrárnám: www.hnutiduha.cz/vitr.

Na jednu z otevřených větrných elektráren - v Pavlově na Jihlavsku - se přijede podívat rovněž ministr životního prostředí Petr Jan Kalaš [1].

Projekty větrných elektráren, se kterými lze v České republice realisticky počítat do roku 2010, by měly snížit emise oxidu uhličitého o ekvivalent provozu půl milionu automobilů. Výzkum veřejného mínění ukázal vysokou podporu pro tyto projekty: zastánci u nás čtyřikrát převažují nad odpůrci [2].

Jedna moderní turbína vyrobí energii pro zhruba 2000 domácností. V Evropské unii větrné elektrárny vyrábějí více energie, než činí kompletní výroba České republiky, včetně exportu.

Cena větrné energie rapidně klesá: během posledních dvaceti let se snížila na pětinu. Čistý proud z větrných elektráren bude zároveň vítaným zdrojem peněz i pracovních míst pro řadu obcí.

Hnutí DUHA stavbu větrných elektráren podporuje: ovšem ne vždy, bezhlavě a za každou cenu.

Den otevřených dveří probíhá ve spolupráci s Nadací Heinricha Bölla.

Petr Holub, vedoucí programu Energie Hnutí DUHA, řekl: "Lidé z obcí v sousedství zahraničních větrných farem potvrzují, že jejich obavy z poškození krajiny, hluku nebo odlivu turistů se po zahájení provozu většinou rozplynuly. Moderní větrné technologie mají také daleko lepší výsledky než starší projekty. Přitom pomohou podstatně snížit exhalace a devastaci uhelnými či uranovými doly. Den otevřených dveří umožní tisícům lidí, aby se o tom přesvědčili na vlastní oči."

Kontakt:
Petr Holub, telefon 604 177 711, email petr.holub@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] Podrobnosti v tiskové zprávě na www.hnutiduha.cz
[2] Další podrobnosti

autor:
Hnutí DUHA
email: media@hnutiduha.cz
www stránky: http://www.hnutiduha.cz

datum vydání:
9. října 2006


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2021 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.