Projekt Odpovědná doprava

autor: Karel Břinda, Tomáš Pfeifer, Marek Bauer
Každý, kdo žije ve větším městě, jistě ví, že příliš rozbujelá automobilová doprava je věcí velmi nepříjemnou. Ač lidé nasedají do aut s cílem zrychlit svou přepravu, efekt bývá opačný. Silnice jsou věčně ucpané, vzduch se nedá dýchat, prach a zplodiny nemilosrdně ušpiní vše, co jim přijde do rány, není úniku.

Kupodivu jen málokdo je ale ochoten tento problém řešit. Přestože se o něm obecně ví a v Česku se týká statisíců, možná dokonce až milionů, lidí. Nejen těch, kteří pro dopravu po městských ulicích nerozvážně volí osobní automobil, dopravní prostředek v tomto prostředí navýsost nepraktický a obvykle nahraditelný, ale i jejich bližních, kteří musí snášet dopravní problémy řidiči způsobené.

Proto vznikl studentský projekt Odpovědná doprava, sídlící na adrese odpovednadoprava.ic.cz, neformální sdružení založené několika studenty, jehož cílem je navázat kontakt s veřejností a budovat povědomí o alternativních možnostech městské dopravy. Jak říká Tomáš Pfeifer, jeden z autorů projektu: "Vzhledem k tomu, že žijeme v Praze, vnímáme problémy spojené s dopravou obzvláště citelně. Zároveň nám vadí, jak společnost nad problémem jen krčí rameny a čeká, co udělají politikové, aniž by se snažili získat nějaké informace, co se vlastně děje a jakou roli v tom hrají oni sami." "Z vlastních zkušeností mohu potvrdit, že pohybovat se po centru Prahy rozhodně není žádný med, proto se pokoušíme přijít s naší trochou do mlýna," dodává Marek Bauer, další z tvůrců.

Cílovými skupinami budoucí kampaně, kterou Odpovědná doprava chystá, budou řidiči a mladí lidé, kteří se sice na problémech zaviněných automobilismem obvykle nepodílejí, ale jsou otevření novým informacím, a tak mohou pomoci s šířením našich myšlenek. Projekt je zároveň otevřen každému, koho zaujme: "Pokoušíme se dodat lidem námi vytvořené materiály, které mohou sami použít, vytvořili jsme propagační hru, navíc vybízíme zájemce, aby nám sami poslali své postřehy, články a tak dále," vypočítává Pfeifer. Odpovědná doprava je zatím nicméně v počáteční fázi a až budoucnost ukáže, zda se autoři vydali správnou cestou.autor:
datum vydání:
5. března 2007


Diskuze k článku „Projekt Odpovědná doprava“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!