Airsoft - netradiční pojetí života v přírodě

autor: Antonín Lágner
Nejprve bych měl asi vysvětlit co to airsoft znamená. Je to mladý a netradiční sport, zabývající se simulací boje a vojenského života.

Bojuje se s replikami reálných zbraní, a jako munice se používají 6 mm plastové kuličky (6 BB). Prosím nezaměňujte tento sport s painbolem. Jedná se o rozdílné aktivity a hráči obou nemají rádi když se o nich mluví v souvislosti s těmi druhými. Airsoft není v Čechách pěstován moc dlouho, období kdy se dá mluvit o českém airsoftu (dále jen AS) je tak posledních +- 10 let.

Jak vypadá airsoft?

Hráči AS se snaží, aby jejich počínání připomínalo co nejvěrohodněji počínání vybraného vzoru z prostředí armád i policií celého světa. Při společných manévrech, kdy se sejde několik teamů z celé republiky, situace opravdu připomíná skutečné bojiště. Základní jednotkou AS bývá team, který má nejčastěji 4 - 8 členů. Členové těchto teamů spolu cvičí, zdokonalují své vybavení, znalosti, fyzičku, a vůbec vše co souvisí s daným zaměřením. Navíc každý hráč si většinou vybere nějakou svou specializaci (sniper - ostřelovač, pyrotechnik, radista, zdravotník, střelec...) a v tom se pak zdokonaluje. Za nějaký čas potom může dosáhnout i velmi slušné úrovně.

Co je potřeba na airsoft?

Hlavně nadšení, ostatní je až druhořadé. :-)

Výstroj: pevné boty (kanady, pohory) vhodné oblečení: nejlépe nějakou maskovací uniformu (dle vkusu); BRÝLE - ochranné brýle jsou nejdůležitější věc, protože vystřelená kulička by mohla snadno poškodit nechráněné oči. Dnes je na trhu velká výběr cenově přijatelných brýlí. Pokrývka hlavy není důležitá, ale je vhodná (čepice, klobouk, ochranná helma).

Výzbroj: kvalitní airsoftová zbraň dle svého výběru a finančních možností. Dnes se již vyrábí repliky téměř většiny běžně používaných zbraní. Ceny těchto zbraní jsou velice různorodé: od 700 Kč za pistoli, přes 10 tisíc za automatickou pušku až po několik desítek tisíc za speciál.

Jak fungují airsoft pušky?

Jsou tři druhy pohonu:
Manuální: pružina se musí nejdříve ručně natáhnout, až potom se může vystřelit rána. K natahování se většinou používá závěr zbraně. Jedná se o nejlevnější druh zbraní.

Plyn: speciální směs plynů se z bombičky na tlakuje do zásobníku a poté je při výstřelu po částech vypouštěna a vystřeluje kuličky (něco podobného jako vzduchovka/větrovka). Některé jsou schopny střílet i dávkou. Cena bývá v již 2000 - 8000Kč.

AEG: automatik elelektrik gun: zbraně, kde se k natahování pružiny používá výkonného elektromotorku. Tyto zbraně střílejí dávkou a jsou schopny vystřelit 700 - 900 kuliček za minutu. To je podobná kadence u reálných zbraní. Cena těchto zbraní bývá od 10 000 Kč výš.

V souvislosti s AS zbraněmi musím ještě upozornit, že podle současné právní úpravy patří tyto zbraně do kategorie D - zbraně od 18 let volně prodejné. Zbraně by se neměly nosit viditelně na veřejnosti. Podrobnosti najdete v zákoně o zbraních a střelivu.

Proč airsoft na serveru Příroda.cz?

Jistě si tuto otázku klade velká část čtenářů, zejména těch, kteří nemají zrovna armádu v lásce. Odpověď je jednoduchá: jde o poměrně nový atraktivní sport, který uvolňuje neškodným způsobem agresivitu, stres a jiné negativní vlivy, které na nás v dnešním světě působí. Při hře, či trénincích se dá spousta času strávit v pěkné přírodě, která již sama o sobě některé tyto jevy odstraňuje. Rád bych Vás všechny ubezpečil, že AS hráči nejsou žádní teroristé či sadističtí maniaci. My se v lesích neučíme jak přepadávat banky a školy, jak si někteří nezasvěcenci možná myslí. Jde jen o sport a zdravé vyžití. Pro ty kteří by se chtěli o airsoftu něco dozvědět tak doporučuji tyto stránky:

www.airsoftguns.cz
www.airsofthouse.cz
portal.casa.cz
www.mujweb.cz/www/skorpio.team
www.swatpraha.wz.cz

PS: na vyhledávačích najdete velké množství dalších stránek, protože www stránky je hlavní způsob pro team jak dát o sobě vědět.autor:
datum vydání:
2. června 2004


Diskuze k článku „Airsoft - netradiční pojetí života v přírodě“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!