Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Smolnička obecná - Steris viscaria

autor: Jana Šoltésová
Smolnička obecná má jak latinské synonyma, tak i česká. Lychnis viscaria - kohoutek smolnička, ale můžeme slyšet i Viscaria vulgaris - smolnička růžová.

Třída vyšší dvouděložné rostliny - Rosopsida
Řád hvozdíkotvaré - Caryophyllales
Čeleď hvozdíkovité - Caryophyllaceae
Rod smolnička - Steris
Druh Smolnička obecná - Steris viscaria

Charakteristika

Smolnička obecná je vytrvalá dvouděložná rostlina, která dorůstá do výšky zhruba 20 - 75 centimetrů. Vzrůst smolničky obecné je vzpřímený a trsnatý. Lodyha je tedy přímá, většinou je nevětvená a lysá, pod uzlinami vrchních listů a v květenství výrazně lepkavá. Přízemní listy jsou čárkovitě kopinatého tvaru a hlavně stále zelené. Květy uvidíme v květenstvích na koncích stonků. Květy jsou většinou fialové nebo červenofialové. Velmi vzácně bývají růžové a bílé barvy. Květenství se skládá z několika párů tříkvětých vidlanů nebo také mohou být ve tvaru laty. Plody jsou vejčité tobolky. Kvete od května do června.

Poddruh: Lychnis viscaria subsp. atropurpurea „Kugelblitz“, fialový, jen 20 cm vysoký, kompaktní polštáře.

Odrůda: „Plena“, tmavě růžová, plnokvětá. Květina k řezu.

Rozšíření

Roste běžně ve volné přírodě. Typickým stanovištěm smolničky obecné jsou humusem chudé, hlavně propustné, kyselé půdy na plném slunci, ale nacházejí se také v polostínu. Oblíbeným místem výskytu smolničky jsou suché skály, pastviny, kamenité stráně, okraje lesů od nížin do podhůří. U nás se nachází do oblastí maximálně cca 1 060 m nad mořem. Pěstuje se i na zahradách, kde jsou volné plochy, vřesoviště, nejlépe skalnaté plochy a už dříve zmiňovaná suchá půda na slunci. V Evropě ji uvidíme zejména ve střední a východní. Roztroušeně roste ve Francii a Velké Británii a v části západní Sibiře. A na jih až do Středomoří ji zahlédneme jen zcela vzácně, protože na většině území chybí.

Ochrana

Není nijak zvlášť chráněná.

Možnost užití

Uplatnění najde ve skupinkách ve vřesovištní zahrádce, v extenzivním ozelenění střech. Množení se provádí dělením a to na jaře, výsevem. A takovým typickým užitím i pro ty nejmenší je natrhání těchto kvítí pro své maminky do vázy. Vysazují se nejen na zahrádkách, ale i na hřbitovech.

Český název Smolnička obecná
Latinský název Steris viscaria
Výška 20 -75 cm
Rozšíření Evropa
Doba květu květen - červen
Plod tobolky
Listy Čárkovitě kopinaté
Ochrana Ne

Zdroje:
HABERER Martin, Atlas okrasných rostlin, Brázda, 2004

botanika.wendys.cz

autor:
Jana Šoltésová
email: jennynka19@seznam.cz

datum vydání:
11. května 2007


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2021 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.