Lesy Hlavního města Prahy získaly certifikát šetrného lesního hospodaření FSC

autor: Mgr. Michal Rezek
FSC ČR, česká pobočka mezinárodní organizace Forest Stewardship Council (FSC), gratuluje Hlavnímu městu Praha, které získalo prestižní značku šetrného lesního hospodaření FSC.

Hlavní město Praha, hospodařící na ploše 2394 hektarů lesů, získalo prestižní certifikát FSC, který uděluje mezinárodní organizace FSC lesním majetkům dodržujícím striktní ekologická, hospodářská a sociální kritéria. V praxi to znamená například zákaz používání chemikálií, ponechání části lesů přírodním procesům bez další těžby, zákaz holosečí či důsledné dodržování bezpečnosti práce lesních dělníků.

Pražané navštěvující například Oboru Hvězda, Kunratický les, Michelský les, Čimický háj, Ďáblický háj či údolí Divoké Šárky se budou procházet v certifikovaném lese. Praha se tak připojila k městům jako Berlín, Londýn, Tokio či Riga, jejichž městské lesy se mohou pyšnit certifikátem FSC.

Certifikát byl udělen akreditovanou certifikační společností SmartWood/NEPCon, která v loňském roce provedla dva audity pražských lesů. Lesní podnik hlavního města se na certifikační audit začal připravovat již v roce 2006 a upravil své hospodářské postupy tak, aby vyhovovaly Českému standardu FSC pro ekologicky šetrné, sociálně odpovědné a ekonomicky životaschopné lesní hospodaření.

Městské lesy získaly certifikát na 5 let, za předpokladu plnění přísných podmínek v ekologické, sociální a ekonomické oblasti, jejichž dodržování bude každoročně sledováno akreditovanou certifikační firmou.

Značku Forest Stewardship Council společně na začátku 90. let vytvořily velké mezinárodní ekologické organizace, dřevařské a obchodní společnosti a další partneři. Stává se velmi populární mezi zákazníky a poptávka po dřevě s tímto logem rapidně roste. Na trhu je už přes 20 000 výrobků s logem FSC. Nakupují jej také významné firmy. Například obchodní řetězec Hornbach oznámil, že od roku 2008 nebude používat dřevo z nových zemí EU, které nemá certifikát FSC.

Certifikátem FSC se v dubnu 2007 mohlo pyšnit více než 91 milionů hektarů lesů v 77 zemích světa. V ČR na certifikát FSC dosáhlo zatím pouze 5 lesních podniků. Jako první v roce 1998 Školní lesní podnik Křtiny Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně. Celkově je podle pravidel FSC obhospodařováno zhruba 1% českých a moravských lesů.

Hlavní město Praha je prvním lesním majetkem v ČR, který získal certifikát šetrného lesního hospodaření podle Českého standardu FSC. Až do září 2006 byly lesní podniky v ČR certifikovány podle tzv. obecných standardů FSC. Již certifikované lesní podniky dostali rok na přechod na požadavky Českého standardu FSC. V současnosti probíhá certifikační audit i na jedné organizační jednotce státního podniku Lesy ČR.

Český standard FSC je soubor 158 pravidel pro ekologicky šetrné, sociálně prospěšné a ekonomicky životaschopné lesní hospodaření v ČR. Ta jsou seřazena v rámci celosvětově platných 56 kritérií deseti základních principů FSC.

Mgr. Michal Rezek, ředitel FSC ČR k tomu řekl: "Gratulujeme Hlavnímu městu Praha k získání certifikátu. Pražané mají dobré lesní hospodáře. Věříme, že další města s významnými lesními majetky, jako je Brno či Olomouc budou následovat příkladu Prahy a dokáží svým obyvatelům, že v městských lesích hospodaří bezvadně."autor:
datum vydání:
18. května 2007


Diskuze k článku „Lesy Hlavního města Prahy získaly certifikát šetrného lesního hospodaření FSC“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!