Hloh obecný - Crataegus laevigata

autor: Jana Šoltésová
Hloh obecný patří k rostlinám léčivým do čeledi jabloňovitých. Vědecké pojmenování hlohu je odvozené od řeckého krataigos = silný (pro těžké a tvrdé dřevo) anebo pro trny, používané dříve jako zbraň.

Třída vyšší dvouděložné rostliny - Rosopsida
Řád růžotvaré - Rosales
Čeleď jabloňovité - Malaceae
Rod hloh - Crataegus
Druh hloh obecný - Crataegus laevigata

Charakteristika

Hloh obecný je trnitým keřem nebo také i malým stromem s kulovitou korunou dorůstající do výšky cca sedm metrů. Trny jsou dlouhé až 2,5 cm. Listy hlohu obecného jsou střídavé, obvejčité s okrajem listu laločnatým, dlouhé tři až pět centimetrů, trojlaločné až pětilaločné, na bázi klínovité, zelené. Květy jsou krásně bílé barvy s červenými prašníky (nepříjemná vůně), jsou pětičetné, široké 1,5 cm, v chocholících po pěti až deseti. Květe v květnu až červnu. Květ hlohu obsahuje silice, quercitin a qurcetin, listy kyselinu krategovou a oleanovou, plody obsahují hlavně třísloviny, glykosidy a cukry. Plody jsou červené eliptické malvice, dlouhé 1 cm, obsahující nejméně dva semena.

Hloh obecný má mnoho lidových názvů např. hložinky, pluháč, luhovec, hložek, trn, trní, bohyně, loh, loch, ale také i srdeční chléb. Věřím, že se najde ještě plno dalších jiných názvů.

Rozšíření

Typické stanoviště je většinou tam, kde je hloh na plném slunci, převážně humózní, propustné půdy. Hloh také tvoří souvislé houštiny na okrajích lesů, na stráních, ale i na kamenitých mezích a v plotech. Nejčastěji hloh obecný spatříme v řídkých lesích, většinou v listnatých nebo borových lesích. Avšak vyskytuje se i u cest od nížin až do hor. Hloh obecný pochází původem z Evropy a severní Afriky a na východě zasahuje až po Himálaje. A u nás hloh obecný můžeme spatřit po celém území ČR, od nížin až po hory.

Ochrana

Hloh obecný není nijak zvlášť chráněn.

Možnost užití

V léčitelství se používají zejména sušené nepříliš rozvité květy, listy, méně již sušené plody - hložinky. Nejdříve bych zmínila, že drogy účinkují jako srdeční tonikum - na povzbuzení srdeční činnosti hlavně v období stáří, na snížení vysokého krevního tlaku a současně na zlepšení průtoku krve v srdci, i při poruchách srdečního rytmu. Dále čaj a tinktura se užívají s úspěchem při srdečních neurózách, nespavosti, proti vysokému krevnímu tlaku a v rekonvalescenci po záchvatech mrtvice. Před aplikací je však nutná porada s LÉKAŘEM. Není vhodné užívat drogy hlohu současně s jinými léčivými přípravky, např. s preparáty z náprstníku, protože účinné látky hlohu zvyšují jedovatost látek obsažených v náprstníku.

Další uplatnění je pro nenáročné planě jako rostoucí dřevina, listnaté a smíšené lesy, okraje lesů, plody slouží jako potrava pro ptáky.


Zajímavost

Quercetanus, osobní lékař Jindřicha IV., připravoval z hlohu pro svého monarchu dodnes osvědčený Sirupus senectorum.

Český název Hloh obecný
Latinský název Crataegus laevigata
Výška až 7 m
Rozšíření v ČR od nížin až do hor
Rozšíření ve světě Evropa, sev. Afrika, Himálaje
Doba květu květen - červen
Nároky na půdu humózní, propustné
Ochrana Ne

Zdroje:
HABERER Martin, Atlas okrasných rostlin, Brázda, 2004

http://byliny.apatykar.cz
http://www.leros.cz/byliny/hloh-obecny/autor:
datum vydání:
21. června 2007


Diskuze k článku „Hloh obecný - Crataegus laevigata“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!