Ryzec pravý - Lactarius deterrimus

autor: Mgr. Jana Hájková
Výborná houbička, zejména v octovém nálevu. Nejčastěji ho můžeme najít v mladých travnatých smrčinách nebo na loukách pod osamocenými smrky.

třída stopkovýtrusé - Basidiomycetes
řád holubinkotvaré - Russulales
čeleď holubinkovité - Russulaceae
rod ryzec - Lactarius

Charakteristika

3-10 cm klobouk je v mládí ploše bochníčkovitý. Časem se z něj stává nálevkovitě prohloubená houba s nepravidelně zvlněným okrajem. Pokožka , která je pevně přirostlá k dužnině, takže se nedá odloupnout, je oranžově nebo až cihlově červená nebo lososově růžová s tmavšími 1-3 mm širokými kruhy. Je úplně lysá, po dešti slizká a za sucha lesklá. Pokud ji zmáčkneme, slabě zezelená. To se stává i stářím.

Husté, oranžově žluté lupeny jsou promíšené četnými menšími lupénky a jsou přirostlé k třeni. Tlakem zezelenají. Výtrusný prach je bělavý.

3-4 cm vysoký třeň má 1-2 cm co do objemu. Také je oranžově žlutý až cihlově načervenalý, dutý a válcovitého tvaru.

Bílá až smetanově nažloutlá dužnina se zbarvuje do mrkvově červené barvy. V mládí je pevná a tuhá, později křehká a drobivá.

Rozšíření

Ryzec pravý, někdy též zvaný smrkový roste od července do října. Najdeme ho na vlhčích místech mladých travnatých smrčin, ale i na velkých loukách pod osamocenými smrky.

Možné užití

Její slabě nasládlá ovocná vůně je příjemná. Chuť za syrova je ovšem svíravá. Výborná je naložená v octovém nálevu. Je možné ji i opéct. Syrová ovšem působí zažívací potíže a moč prý zbarvuje do červena.

Možnost záměny

Není. Od jiných ryzců se také výrazně liší. Hlavně barvou a kruhy na kloubouku.

český název ryzec pravý
latinský název Lactarius deterrimus
hlavní znaky oranžovo-žlutá místy načervenalá houba, nálevkovitě prohloubený klobouk s kruhy tmavšího zbarvení, pokožka se nedá sloupnout, žluté lupeny tlakem zezelenají, výtrusný prach je bělavý, dutý, válcovitý třeň, smetanově nažloutlá křehká dužnina
rozšíření travnaté plochy se smrky
doba sběru červenec-říjen
poživatelnost jedlá houba

zdroje:
Kapesní atlas hub 1- autor Doc. ing. Antonín Příhoda
http://encyklopedie.seznam.cz/heslo/192931-ryzec-pravyautor:
datum vydání:
17. července 2007


Diskuze k článku „Ryzec pravý - Lactarius deterrimus“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!