Nový Harry Potter na FSC papíře také v ČR

autor: Mgr. Michal Rezek
Nový a zřejmě poslední díl příběhů mladého čaroděje Harryho Pottera vyjde poprvé v ČR na papíře z ekologicky a sociálně šetrně obhospodařovaných lesů s prestižním certifikátem FSC. Vyplývá to z tiskové zprávy české pobočky ekologické organizace Greenpeace z 20. července, která o tom vedla jednání s naším předním nakladatelstvím Albatros.

Britské nakladatelství Bloomsbury Publishing vydalo 21. července poslední díl Harry Pottera „Harry Potter and Deathly Hallows“ na certifikovaném papíře na přání autorky J.K. Rowlingové. Zatímco ve Velké Británii nebo v Německu již vyšlo více dílů této série i jiné knižní tituly na FSC papíře, v Česku jde o velkou novinku.

Jelikož bude populární kniha vytištěna ve velkém nákladu, bude ji pro Albatros tisknout několik tiskáren. Ty budou muset získat certifikát zpracovatelského řetězce FSC, jako doklad kontroly původu papíru. Po vytištění Harryho Pottera budou tedy tiskárny připraveny na další tiskoviny z FSC certifikovaných zdrojů papíru, což dává šanci mnoha tuzemským institucím a firmám prokázat svou odpovědnost k ochraně lesů. V zahraničí přitom začíná být běžné, že firmy a instituce, které chtějí prokázat vysokou míru své společenské odpovědnosti volí pro své tiskoviny (katalogy, výroční zprávy) recyklovaný papír nebo papír pocházející z lesů obhospodařovaných podle důsledných ekologických a sociálních standardů celosvětového certifikačního systému FSC.

„Vítáme odpovědné rozhodnutí nakladatelství Albatros a jsme připraveni pomoci s technickou stránkou certifikace tiskáren. Rozhodnutí Albatrosu je skvělou zprávou pro české čtenáře, kteří chtějí mít jistotu, že koupí knihy nepřispívají k devastaci lesů. FSC jim dává tuto záruku.“, řekl Michal Rezek, ředitel FSC ČR, české pobočky mezinárodní nevládní neziskové organizace Forest Stewardship Council (FSC).

Více o závazku nakladatelství Albatros a jejím dopadu na životní prostředí a ochranu lesů na internetových stránkách Greenpeace.

Organizaci a značku FSC vytvořili na začátku 90. let společně velké mezinárodní ekologické organizace, obchodní a dřevařské společnosti a další partneři. Stala se populární mezi zákazníky a poptávka po dřevě a výrobcích z něj s logem FSC rapidně roste. Na trhu je už přes 20 000 druhů výrobků s tímto logem.

Více o certifikaci FSC na stránkách české pobočky FSC ČR:

www.czechfsc.cz
autor:
Mgr. Michal Rezek
email: michal.rezek@czechfsc.cz

datum vydání:
24. července 2007


Diskuze k článku „Nový Harry Potter na FSC papíře také v ČR“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.