Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Dobromysl obecná - Origanum vulgare

Celkově rod Origanum zahrnuje zhruba dvacet druhů, které rostou většinou na Blízkém východě a ve Středozemí. U nás roste právě Origanum vulgare neboli Dobromysl obecná, známá také jako Oregano.

Dobromysl obecná - klikněte pro zobrazení detailuDobromysl obecná
Třída Vyšší dvouděložné rostliny - Rosopsida
Řád Hluchavkotvaré - Lamiales
Čeleď Hluchavkovité - Lamiaceae
Rod Dobromysl - Origanum
Druh Dobromysl obecná - Origanum vulgare

Charakteristika

Dobromysl obecná má také ještě dva latinské synonyma: Origanum creticum L. a Origanum barcense Simk. Řadíme ho k vytrvalým rostlinám, které jsou vlnatě chlupaté, s dřevnatým výběžkatým oddenkem a dorůstají do výšky od dvaceti až do devadesáti centimetrů. Listy bývají řapíkaté, čepel je vejčitá až skoro úzce vejčitá, celokrajná nebo mělce vroubkovaná. Lodyhy jsou vystoupavé až vzpřímené, čtyřhranné, nahoře vstřícně větvené. Květy jsou obojaké nebo jen samičí, souměrné, kromě pestíku pětičetné se srostlými obaly, krátce stopkaté, vyrůstají z lysých a vejčitých listenů. Zvonkovitý kalich je pětizubý s 13 vyniklými žilkami. Koruna je růžová nebo růžovofialová, horní pysk je většinou dvoulaločnatý a přímý naopak dolní pysk je trojlaločnatý a sehnutý. Plodem jsou nejčastěji čtyři hladké, hnědé tvrdky. Dobromysl obecný kvete od července do září.

Chtěla jsem jen upozornit, že lidé, kteří se rozhodnou sbírat Dobromysl obecný, tak by si rozhodně měli nejdříve seznámit s jejími typickými botanickými znaky, aby náhodou nedošlo k záměně za jinou bylinu z čeledi hluchavkovitých například majoránku a jiné.

Rozšíření

Dobromysl roste u nás volně v přírodě, miluje suché vápenité půdy a horské a podhorské stráně zalité sluncem. Typickým stanovištěm jsou tedy mýtiny, světlé křoviny, suché louky, ale můžeme ji také vidět i v zastíněných místech a druhotných stanovištích. Avšak v dnešní době si dobromysl lidé už pěstují i na zahrádkách. Celkově roste v mírném pásu Euroasie, na jih do Himaláje a na východ do střední Sibiře, oblast Středomoří. Dnes už roste i v Číně a v Severní Americe, kde byla zavlečena. V České republice se vyskytuje poměrně hojně v teplejších oblastech, maximálně byla nalezena v nadmořské výšce 750 m v Krkonoších.

Ochrana

Tato rostlina není nijak zvlášť ohrožená.

Možnost užití

Sbírá se kvetoucí nať, avšak přítomnost plodů je nežádoucí. Nať dobromyslu se používá zejména jako koření (všichni známe pod názvem Oregano). Chuť je výrazná, typickým použitím je kořenění pizzy. Taktéž je součástí různých francouzských, italských a řeckých pokrmů.

Dobromysl obecná je i známá univerzální léčivá bylina, působí silně protikřečově, podporuje trávení a při dlouhodobějším používání zlepšuje náladu a působí antidepresivně.

Dobromysl je také důležitá nektarodárná rostlina.

Český název Dobromysl obecná
Latinský název Origanum vulgare
Výška 20 - 90 cm
Rozšíření v ČR hojná, v teplejších oblastech
Rozšíření ve světě Euroasie, oblast Středomoří, Indie, Malá Asie, Čína, Sev. Amerika
Doba květu červenec – září
Plod hnědé tvrdky
Ochrana Ne

Zdroje:
www.kvetenacr.cz
botanika.borec.cz
encyklopedie.seznam.cz

Debata k článku 'Dobromysl obecná - Origanum vulgare '

Reklama

Vyzkoušej své znalosti v našich testech


Poznávací test: Rychlost zvířat
Jak rychle se pohybuje toto zvíře?
možnost odpovědimožnost odpovědi
Dosavadní průměrná úspěšnost účastníků: 44%

Facebook

Tapety na plochu


tapeta Siesta

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2019 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz