Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Bříza bělokorá - Betula pendula

Většinou břízu známe jako štíhle vzpřímený strom, ale starší exempláře bývají převislé. Taktéž mohou být keřovitě rostoucí, což je převážně tam, kde je chladno. Dorůstá do výšky až 25 m.

Třída Vyšší dvouděložné rostliny - Rosopsida
Řád Břízotvaré - Betulales
Čeleď Břízovité - Betulaceae
Rod Bříza - Betula
Druh Bříza bělokorá - Betula pendula

Charakteristika

Bříza bělokorá - klikněte pro zobrazení detailuBříza bělokorá

Koruna stromu je krásně oválného tvaru. Větvičky břízy bělokoré jsou tenké a bradavičnaté. Borka je bílá s černými skvrnami, bývá velmi často hrubě rozpukaná. Jinak mladá kůra je hladká a hlavně žlutavě až načervenale hnědé barvy. Tenká kůra se vodorovně prstencovitě odlupuje. Mělký kořenový systém. Listy jsou střídavé, řapíkaté, kosočtverečné až trojúhelníkovité. Mladé listy jsou chlupaté a o něco starší už jsou holé. Délka listů je přibližně čtyři až sedm centimetrů, na bázi klínovité, mají světle zelenou barvu a na podzim jsou krásně zlatožluté. Jednodomé květy v jehnědách. Samčí jehnědy jsou žluté po 1 - 3 na koncích loňských větévek, převislé, dlouhé 3 - 7 cm. Samičí jehnědy jsou ze začátku vzpřímené, avšak po opylení jsou převislé, dlouhé 1 - 4 cm. Samičí jehnědy mají zelenou barvu. Doba květu začíná v březnu a končí v květnu. Plodem jsou malé křídlaté nažky ve válcovitých jehnědách, dlouhých 2 - 3 cm. Bříza začíná plodit v deseti až patnácti lety. Délka života Břízy bělokoré je cca 60 let. Bříza je nevhodná pro výsadby s dalšími mělce kořenícími dřevinami.

Rozšíření

Typickým stanovištěm pro břízu bělokorou jsou slunné, suché polohy. Taktéž ji můžeme najít u skal, pastvinách i u rašeliniště, kolem cest. Snese také chudší půdy, extrémně kyselé půdy, v podstatě snese všechny typy půd. Není vůbec náročná, ale ve stínu zanedlouho uhyne. Uplatňuje se solitérně či v alejích, v parcích a ve větších zahradách. V České republice se vyskytuje často v nadmořských výškách do 1000 m n. m. Původem však pochází z Evropy a Malé Asie. V Evropě je rozšířen na severu po polární kruh a na jihu po Pyreneje a Apeniny, na východě po Rusko.

Možnost užití

Květenství břízy - klikněte pro zobrazení detailuKvětenství břízyLéčitelství
Zevně se uplatňuje k přípravě dezinfekčních koupelí, v kosmetice se využívá výluh jako čistící prostředek uvolňující ucpané póry a podporující regenerační schopnost kůže. Listy břízy se používají do čajových směsí s močopudným, dezinfekčním a potopudným účinkem, způsobují zvýšené vylučování moči, které však není provázeno drážděním ledvin.

Betula pendula "Youngii" ve zkratce

Její půvud vznikl šlechtěním. Vzrůstem je velmi nízký strom. Je-li naroubován na vysokokmen, vytváří deštníkovitou korunu s nápadně převislými větvemi. Podnož může po naroubování prorůst, potom je třeba ji odstranit. Borka je taktéž bílá. Doba květu od dubna do května. Uplatňuje se u hřbitovních výsadeb. Typické stanoviště je slunná až polostinná poloha, humózní a písčité půdy.

Český název Bříza bělokorá
Latinský název Betula pendula
Rozšíření v ČR do 1000 m n. m.
Rozšíření ve světě Evropa, Malá Asie
Doba květu březen - květen
Výška stromu do 25 m
Borka černobílá
Délka života max 60 let

Zdroje:
Martin Haberer: Atlas okrasných rostlin ;Brázda, 2004
byliny.apatykar.cz
botanika.wendys.cz

Debata k článku 'Bříza bělokorá - Betula pendula'

Reklama

Vyzkoušej své znalosti v našich testech


Poznávací test: Světové řeky
Jak se jmenuje tato řeka ze seriálu Mocné řeky, který vysílá televizní kanál Viasat Nature?
možnost odpovědimožnost odpovědi
Dosavadní průměrná úspěšnost účastníků: 44%

Facebook

Tapety na plochu


tapeta Siesta

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2020 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz