Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Muchomůrka červená - Amanita muscaria

Kdo by muchomůrku neznal. Vévodí našim lesům svou červenou korunkou a kdo na ni ještě nenarazil, ten si snad ani nemůže říkat pravý houbař.

Muchomůrka červená - klikněte pro zobrazení detailuMuchomůrka červená, autor: Jaroslav Malý, http://www.naturfoto.cz
třída stopkovýtrusé - Basidiomycetes
řád lupenotvaré - Agaricales
čeleď štítovkovité - Pluteaceae
rod muchomůrka - Amanita


Charakteristika

Určitě si vybavíte ten nádherně zbarvený klobouk. Má 10-20 cm po obvodu. V mládí je nejprve polokulovitý, později se tvaruje do plochého bochníku. Ke konci růstu se úplně rozprostře. Jeho pokožka je ohnivě až oranžově červená. Vzácně můžeme narazit i na oranžově žlutou. Za vlhka je slizovitá a za sucha se leskne. Po celé šíři se rozprostírají bílé až žluté bradavkovité strupy, které bývají uspořádány v soustředných kružnicích. Jedná se o pozůstatek plachetky, která v ranném stádiu obklopovala celou plodnici. Podle rozmístění těchto strupů je také možno poznat, kdy houba vyrostla. Pokud se tomu tak bylo za suššího počasí, jsou strupy uspořádány pravidelně a jsou zřetelně menší než u těch hub, které vyrůstaly v mokrém prostředí. Ty mají potom strupy větší, řidší a nepravidelněji rozmístěné. Je také možné, že najdeme muchomůrku červenou bez strupů. Není to způsobeno tím, že by se jednalo o nějakou „vývojovou vadu“, jde pouze o to, že je smyl déšť. V tom případě je povrch klobouku zcela hladký. Klobouk je na okraji rýhovaný.

Lupeny mají 6-10 mm na výšku, jsou hustě poskládané vedle sebe, bílé či nažloutlé. V mládí jsou zakryty blanitým závojem stejné barvy. Výtrusný prach je bílý.

Třeň má cca 20 cm a 1,5-2,5 c,m tloušťku. Je válcovitý a v mládí plný. Postupem času může být dutý. Směrem vzhůru se mírně zužuje. Povrch pokrývají soustředné kruhy bradavek, které zbyly po plachetce. Barvu má bílou až jemně nažloutlou, povrch je slabě vločkatý. V horní části je velký, odstávající, přesto ale měkký prstenec, jehož okraj bývá silnější.

Dužnina je čistě bílá, pouze pod pokožkou klobouku jemně zlatožlutá.

Rozšíření

Muchomůrku červenou můžeme spatřit asi tak od druhé poloviny srpna až do listopadu. Roste v jehličnatých i listnatých lesích od nišších poloh až do hor. Najít ji můžeme i mimo les. Se stromy tvoří mykorrhizy.

Možné užití

Pozor si musíme dát na její mírnou a příjemnou chuť. Nepoznáme ji ani podle aroma, protože nemá výraznější vůni. Jedná se o houbu jedovatou, takže bych doporučovala neservírovat na jídelním stole. Vhodná je tak možná jako objekt fotografování. Nebo se můžeme jen kochat její výraznou krásou. Chtěla bych ale upozornit všechny, kteří rádi tyto houby likvidují např. vlastní podrážkou, že se to nědělá.

Možnost záměny

Ta tuhle houbičku si snad s žádnou jinou splést nemůžeme. Její výrazné zbarvení jí propůjčuje vlastní jedinečnost.

český název muchomůrka červená
latinský název Amanita muscaria
hlavní znaky červeně zbarvený klobouk s bílými strupy, lupeny, bílý blanitý závoj, válcovitý bradavkovitý třeň, měkký prstenec
rozšíření listnaté i jehličnaté lesy nižších i vyšších poloh
doba sběru srpen-listopad
poživatelnost jedovatá houba

zdroje:
Doc. ing. Antonín Příhoda, Kapesní atlas hub 1 http://encyklopedie.seznam.cz

Fotografie: Jaroslav Malý - www.naturfoto.cz

Debata k článku 'Muchomůrka červená - Amanita muscaria'

Reklama

Vyzkoušej své znalosti v našich testech


Poznávací test: Rychlost zvířat
Jak rychle se pohybuje toto zvíře?
možnost odpovědimožnost odpovědi
Dosavadní průměrná úspěšnost účastníků: 44%

Facebook

Tapety na plochu


tapeta Mladá kopřiva

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2020 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz