Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   monitoring zpráv o koronaviru   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Tisková zpráva: Ve kmeni zimovali netopýři. Ohrozilo je kácení.

Leckde nyní probíhá kácení a prořezávky. Už na konci března totiž začíná tzv. vegetační období, kdy by se neměla kácet nelesní zeleň, protože na stromech a keřích například hnízdí ptáci. Nejen ty ale může kácení ohrozit a bohužel také nejen v období vegetace. Ošetřovatelé vlašimské zvířecí Záchranné stanice zasahovali u nálezu netopýrů v právě pokáceném kmeni.

Netopýr rezavý - klikněte pro zobrazení detailuNetopýr rezavý
autor: Jiří Bohdal, http://www.naturfoto.cz
„O víkendu při porážení stromu ve Zbořeném Kostelci vypadlo ze kmenu padesát netopýrů rezavých. Než jsme dorazili na místo, tak jich lesáci posbírali pět a ostatní ulítli. Jeden uhynul a čtyři máme v péči“, popisuje Jaroslava Syslová, vedoucí Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim.

Většina lidí má netopýry spojené především s jeskyněmi anebo sklepy. Netopýři rezaví však k zimování běžně využívají dutiny stromů. Upadají zde do zimního spánku. Vyrušení netopýři, kteří včas nenajdou vhodnou náhradní dutinu, anebo jsou na zimovišti opakovaně často rušeni, uhynou v důsledku vyčerpání. V zimě totiž nemají co lovit.

„Už končí zima a netopýři se začínají probouzet. Odchycení netopýři přesto ještě zůstanou v naší Stanici. Vypustíme je, až budou venku příhodnější podmínky, aby si bezpečně našli nový úkryt. Přes zimu jsme pečovali o dalších 10 netopýrů vyrušených ze zimního spánku a ty také vypustíme nejdříve za měsíc,“ předpokládá Jaroslava Syslová.

Odhalit netopýry v dutinách stromů určených k pokácení není jednoduché. Je k tomu možné použít například mikrokameru. Tu ale nemá každý. Mnohdy jsou tak letouni odhaleni až v průběhu kácení anebo při odvětvování a rozřezávání kmene na menší části. Když už se tedy stane, že se při kácení na netopýry narazí, je potřeba neprodleně kontaktovat záchrannou stanici pro živočichy či organizace zabývající se speciálně ochranou těchto létajících savců.

„Telefonicky poradíme, jak s nalezenými netopýry v danou chvíli dle aktuálních podmínek počasí naložit. Odchyceným jedincům pak ve Stanici poskytneme náhradní zimoviště anebo potravu do doby, než je bude možné bezpečně vypustit. Zraněné jedince navíc ošetří naše veterinární lékařka,“ doplňuje paní Syslová.

Vlašimští ochránci se také podílejí na mapování výskytu netopýrů v několika vybraných lokalitách. Snaží se zároveň o osvětu veřejnosti, aby se o těchto nevšedních savcích dozvěděla více a zbavila se neopodstatněného strachu. Všechny druhy našich netopýrů jsou totiž dle zákona zvláště chráněni a zasluhují si naši pozornost.

Debata k tiskové zprávě 'Ve kmeni zimovali netopýři. Ohrozilo je kácení.'Pokud máte zájem o bezplatné zveřejnění své tiskové zprávy tak nás kontaktujte.
Vyhrazujeme si právo Vaši tiskovou zprávu na našem serveru nezveřejnit.

Vyzkoušej své znalosti v našich testech


Poznávací test: Motýli a jejich housenky
Jaký motýl se z housenky vylíhne?
možnost odpovědimožnost odpovědi
Dosavadní průměrná úspěšnost účastníků: 25%

Reklama

Tapety na plochu


tapeta \

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.

Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.

Vyhledávání
© 2004 - 2020 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
 • napište nám
 • vtipy o zvířatech
 • o nás

 • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
  Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz

  Naše další projekty:

  Zajímavé odkazy: Sousede.cz - Na Plachtě, Easy sharing PDF, Príma receptář
  Naturway - přírodní cestou

  Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.