Jak působí přemíra osvětlení z LED žárovek na organismus?

autor: Petr Kadlík
O škodlivém „modrém“ světle LED se hodně mluví. Co přesně ale dlouhodobé vystavení světlu z diod udělá s živým organismem a proč bychom se tomu měli snažit vyhnout? Jeden zajímavý výzkum LED z Austrálie vám to prozradí.


Modré světlo z diod a klokani

LED osvětlení má řadu skvělých výhod. Ve srovnání s běžnými žárovkami nebo výbojkami mají LED o hodně větší účinnost, což ve výsledku znamená nižší spotřebu elektřiny. Mají ale i své nevýhody.

A právě ty se rozhodla studovat Alicia Dimovski z australské univerzity La Trobe. Protože je to výzkum z Austrálie, tak se rozhodla zkoumat vliv LED světel na klokany. Ty si na začátku rozdělila do třech samostatných výběhů.

V prvním výběhu byli klokani v noci vystaveni světlu z běžných LED. Druhý výběh byl vybaven LED diodami s modrým filtrem, který produkoval podobné světlo jako displej počítače nebo telefonu v nastavení na noční režim. Ve třetím výběhu měli klokani v noci přirozenou tmu.

V tomto prostředí byli klokani 10 dní, než u nich bylo zkoumáno množství melatoninu v krvi.

A jak klokani dopadli? První skupina, vystavená LED osvětlení, měla prokazatelně sníženou hladinu melatoninu a také melanopsinu. Druhá skupina, jejichž LED světla byla vybavena „modrým filtrem“, měla ale produkci melatoninu srovnatelnou se třetí skupinou, která měla v noci tmu.

K čemu je melatonin v krvi důležitý?

Stejně jako lidé, tak i klokani potřebují správné množství hormonu melatoninu pro plnohodnotný noční odpočinek. Jeho hladina je v těle je regulována světlocitlivým proteinem v očích zvaným melanopsin. Když světlo určité vlnové délky dopadne na melanopsin, tak potlačí produkci melatoninu.

Snížené hladiny melatoninu v krvi mohou narušit přirozený cyklus spánku a bdění. To v případě přes den aktivních zvířat znamená delší aktivitu v noci a pak následně zvýšenou únavu a stres. Také to mění celkový způsob chování zvířat a kromě jiného způsobuje i problémy s rozmnožováním a odchovem mláďat.

Melatonin je navíc také důležitý pro imunitní systém. Působí jako antioxidant a zachycuje volné radikály, čímž chrání naši DNA před poškozením.

Omezme LED a zkusme méně svítit!

Všechno výše zmíněné platí nejenom pro australské klokany, ale i pro nás. I lidé jsou savci, na které změny množství melatoninu a melanopsinu působí.

Jestli vám záleží na svém zdraví i na zdraví všech živých organismů v okolí vašeho bydliště, tak zkuste světlo vyzařované v noci z LED omezit. Jistě, můžete „levné“ LED nahradit za dražší LED s plným světelným spektrem, ale nejlepší je prostě svítit méně.

Protože dnešní přírodu netrápí jen samotná modrá část spektra ze světelných diod, ale hlavně celkový světelný smog našich měst.

Ten nejenom omezuje možnosti pozorování vesmíru, ale hlavně úplně mění chování zvířat i rostlin, žijících ve městech a v jejich okolích.

Ostatně i proto byla právě dnes vyhlášena Ministerstvem životního prostředí nová norma týkající se světelného znečištění. A pokud zbytečně svítící světlo prostě vypnete, tak se tím v neposlední řadě také ušetří velké množství elektrické energie.

Protože nejekologičtější je právě ta elektřina, která vůbec nebyla vyrobena a spotřebována!


Zdroje: Particle: The dark side of LEDstémata článku:
autor:
datum vydání:
1. března 2023


Diskuze k článku „Jak působí přemíra osvětlení z LED žárovek na organismus?“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!