K čemu v zimě chodit pěšky, když tu máme koloběžky!

autor: Petr Kadlík
Preferujete zdraví prospěšné a hlavně ekologické způsoby přepravy? Vyzkoušejte koloběžku v zimě. Možná vám to přijde jako nebezpečný risk, ale dejte tomu šanci. Jízda na klasické koloběžce v zimě je totiž nejenom zábavná, ale kupodivu i bezpečná.


Jízda na kole v zimě

Jezdit v zimě na kole na namrzlé cestě většinou není moc dobrý nápad. Zadní kolo neustále prokluzuje, přední kolo se při zatáčení smeká a příjemná projížďka se nakonec může změnit jen v boj o udržení se na šlapkách a v sedle.

Z toho hodně lidí usuzuje, že jízda na každém podobném dopravním prostředku pohybujícím se na kolech je v zimě velkou chybou. Ve skutečnosti to ale pro koloběžku až tak moc neplatí.

Koloběh v zimě?

Koloběžka totiž není žádná „jednodušší varianta“ kola, ale úplně jiný stroj, fungující na zcela jiném principu. A to jí dává v zimě velkou výhodu.

Vaše síla nepůsobí prostřednictvím šlapek neustále proměnlivou silou na zadní kolo, ale jen odstrkuje celý stroj kupředu. Samotná kola koloběžky se přitom díky setrvačnosti pouze ideálně odvalují po zemi.

Pokud tedy prudce nezabrzdíte nebo nezměníte směr, tak na pneumatiky nepůsobí jiná žádná síla, která by přímo vyvolávala smyk. Navíc jediné dvě pohyblivé části – přední a zadní kolo - díky gyroskopickému efektu za jízdy ještě více celou koloběžku stabilizují. Čím jsou kola větší, tím více se to projevuje.

A výsledek? Jedete na namrzlé, zledovatělé nebo zasněžené cestě a koloběžka naprosto bez problémů „drží stopu“.

Že jedete na ledu si všimnete až tehdy, když se chcete odrazit a smekne se vám noha. Přitom ale i na takovém povrchu obyčejné „letní“ pneumatiky stále spolehlivě jednou tam, kam je pošlete.

Po chvíli dokonce zjistíte, že se dá na koloběžce bezpečně jet i po natolik namrzlé cestě, že byste se na ní možná báli jít pěšky.

Tím ale neříkám, že zimní jízda na koloběžce je bez rizika. Základem je přizpůsobit rychlost.

Pokud nějaký sjezd v létě sjíždíte rychlostí 50 km/h a víc, tak to rozhodně nezkoušejte v zimě. Protože jakmile se ve vysoké rychlosti pokusíte prudce zabrzdit nebo změnit směr, tak se kola okamžitě dostanou do smyku, který může skončit nepříjemným pádem.

Dalším nebezpečím mohou být zledovatělé vyjeté koleje, které pod vrstvou sněhu přehlédnete.

Problémem je i hluboký sníh. Koloběžka není stroj na jízdu v extrémním terénu, ve kterém se nedá pořádně odrážet. A to platí i pro hluboký sníh, do kterého se budete bořit. Takovému sněhu je proto lepší se rovnou vyhnout. Naštěstí se ale v případě potřeby dá koloběžka celkem dobře tlačit.


Jak se v zimě na koloběžku vybavit?

Základ je samozřejmě vhodné funkční oblečení, které je obecně stejné jako například na běžky. Důležité je nezapomenout na dobré rukavice, které vám zahřejí ruce a neprofouknout. Prsty se při držení řídítek téměř nehýbou a proto za jízdy velmi rychle vymrznou.

A pak samozřejmě boty, které musí být zároveň dostatečně teplé, mají pořádnou podrážku neklouzající na sněhu a jsou nepromokavé. Prostě takové boty, které byste si i normálně obuli na výlet do sněhu. Pak už jen nějakou čepici pod helmu, do termosky teplý čaj a můžete vyrazit.

Ale nakonec je potřeba zmínit vlastně ještě jednu věc. Pokud budete v zimě jezdit na koloběžce, tak musíte počítat s tím, že na vás budou lidi (včetně vaší rodiny) možná koukat jako na blázna.

Ale na to jste jistě jako koloběžkáři již částečně zvyklí, takže to ani není žádná změna...

Pokud tedy máte kolem sebe ještě sníh, tak vzhůru na cestu a „trhněte si nohou“!


A proč místo koloběžky raději nevyrazit na lyže?

Rozhodně neříkám, že máte zahodit své běžky, sjezdovky a snowboardy a místo toho v zimě jezdit na koloběžce. Koloběžka není náhražka lyží, je to něco zcela jiného. Lyžování je skvělé, pokud napadne hromada čerstvého sněhu a vy můžete vyrazit na svah nebo do běžecké stopy.

Podnebí se ale stále mění a čím dál méně přeje tradičním zimním sportům. Sněhu a díky tomu i vody v přírodě trvale ubývá.

A pokud už se musí sníh za šílené spotřeby elektrické energie a vody uměle vyrábět, tak skutečně je to nejpotřebnější místo lyžařský areál? Není už pomalu čas začít hledat alternativy zimních sportů, které více odpovídají našemu klimatu a které tolik nezatěžují životní prostředí?

Upozornění!

Text se týká „velkých“ koloběžek s nafukovacími koly značek jako Kostka, Yedoo, Crussis, Mibo, Morxes nebo Kickbike.

Neplatí pro malé skládací nebo freestyle koloběžky s malými nenafukovacími koly bez vzorku a už vůbec se netýká čínských elektrických „koloběžek“. Ani jedno bych vám v zimě na zamrzlé cestě moc neradil. A to posledně jmenované bych vám ostatně neradil ani v létě...témata článku:
autor:
datum vydání:
28. února 2023


Diskuze k článku „K čemu v zimě chodit pěšky, když tu máme koloběžky!“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!