Kniha Propletený život – úžasný pohled do tajů nejen hub

autor: Lenka Kadlíková
Kniha, která vás vezme do fascinujícího světa hub a jejich vztahů s okolím. Vaším průvodcem bude biolog Merlin Sheldrake. Nečekejte knihu, kterou přečtete večer v posteli po náročném dni ale ani těžce odbornou literaturu. Při čtení budete mít pocit, že musíte jít do lesa, uvědomíte si, že bez hub by nebyl život jak ho známe.


Vědomosti protkané příběhy

Sheldrake v knize skvěle mísí až románové pasáže příběhů ze svého života s odbornějším výkladem, který je však psán tak, že jej pochopí i člověk, který se s mykologií setkal naposledy na základní škole nebo při houbaření. Nemusíte se bát že by měl autor snahu předkládat texty z vysokoškolských skript. Naopak budete mít pocit, že jste se ocitly v show s člověkem, který toho hodně ví. Ale taky ví, že má před sebou diváky, kteří nemají titul z biologie, ani to nejsou studenti. Musí tedy tomu přizpůsobit svůj jazyk. Ruku na srdce, právě tohle mnoho vědců neumí. Sheldrake ano.

Pořád se ptá

Pořád se ptá, což vás jako čtenáře donutí přemýšlet o tom co vlastně o houbách víme a co to, o čem píše, může znamenat pro nás lidi a pro planetu. Sheldrake není fantasta stojí nohama na zemi. Píše v knize o opravdu zajímavých vizích, svých i dalších vědců. Na druhou stranu je k některým viditelně skeptický nebo mluví o dalších mnoha letech výzkumu. Což dodává knize na věrohodnosti.

Se Sheldrakem na návštěvu

Zavede vás do společnosti hledačů lanýžů, přiblíží jejich neodolatelnou vůni. Sdělí vám své pocity ve chvíli, kdy se účastnil pokusů s halucinogenními houbami. Ocitnete se v době kdy první organismy opouštěly moře nebo v pralese kde rostou rostliny, které neprovádí fotosyntézu. Kdo jim asi tak dodává živiny? Sheldrake vás vezme na návštěvu za vědcem, který spolupracoval na slavném seriálu Star Trek. S otevřenou pusou budete číst řádky o dravých houbách, které přinutí mravence dělat přesně to, co chtějí, o lesním internetu, o houbách, které rozkládají odpad, nebo se z nich naopak stává stavební či obalový materiál. Samozřejmě nesmí chybět část o penicilinu.

Něco navíc

Pokud zatoužíte dozvědět se o některém z probíraných témat víc, nahlédněte do 50ti stránkové části Poznámky. Zde autor některá témata rozvíjí a odkazuje na konkrétní zdroje. I touto částí je kniha unikátní. Navazuje na ní bez mála sedmdesátistránkový seznam použité literatury.

Kniha rozhodně nemá za cíl stát se encyklopedií mykologie, i když mnoho aspektů z ní samozřejmě v knize zaznívá. Pomůže nám nejen nahlédnout, ale třeba si i zamilovat si, fascinující svět organismů, o kterých stále víme tak málo. Které ještě nedávno byly řazeny mezi rostliny.

Nakonec koukněte na video, kde Merlin Sheldrake sní svou knihu.

Vydavatel: Kazda
Rok vydání: 2022
Počet stran: 392 + 16 barevná příloha
ISBN: 978-80-7670-095-6
Autor: Merlin Sheldrake - překlad Vojtěch Ettler
Vazba: Pevná s přebalem

knihu koupíte tutémata článku:
autor:
datum vydání:
13. října 2023


Diskuze k článku „Kniha Propletený život – úžasný pohled do tajů nejen hub“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Hapík.cz
podpoříte chod našeho serveru