Lepší pivo díky ovečkám a kytkám

autor: Lenka Kadlíková
Chmelnice jsou místem, kde byste pasoucí se ovečky asi nečekali. Přesto se na jedné ze žateckých chmelnic spokojeně pase osm oveček. Chmelaři tu totiž společně s výzkumníky a jedním pivovarem testují návrat k tradičnímu způsobu hospodaření z časů našich dědečků a babiček. Ovce by jim přitom měli pomoci získat rostliny, které jsou odolnější vůči klimatickým změnám.


Kytky pro chmel

Právě tak se jmenuje celý projekt. Podílí se na něm Česká zemědělská univerzita, chmelaři ze skupiny Arix czech hop,Plzeňský prazdroj a Laboratoř Postoloprty. Bylo vytipováno několik chmelnic, kde byly mezi chmel vysety různé luční květiny či heřmánek. Právě z něj pivovarníci uvařili heřmánkové pivo, které jste mohli ochutnat na pražské akci Pivo na Náplavce.

Díky kořenům rostlin dojde k provzdušnění půdy, kterou pak nebude nutné orat. Navíc půdě poskytne stín a půda nebude tolik vysychat. Po odkvětu se rostliny posečou a zůstanou na místě. Do půdy se tak dostanou živiny.

„Dohromady jsme půdu mezi chmelovými rostlinami oživili na deseti hektarech, což odpovídá zhruba 15 fotbalovým hřištím. V takovém měřítku dosud nikdo regenerativní postupy při pěstování chmele v Česku nezkoušel.“ prozradil David Nesvadba z Arix Czech Hop

Ovečky jako přirozená sekačka

Na jedné z testovaných chmelnic vědci ubytovali stádo osmi oveček, které tu mají funkci „sekaček“ navíc okusují i Chmelové rostliny, díky čemuž se na chmelnici zlepší proudění vzduchu a rostliny nejsou tolik náchylné na plíseň.

Regenerativní zemědělství

takovýmto postupům se říká regenerativní zemědělství. V západní Evropě se již hojně využívá při pěstování různých jiných plodin. U nás se zatím testuje na několika místech. U chmele je však náš národ pivařů první. Na několika lokalitách zkouší různé postupy hospodaření. Pomocí moderní techniky budou vyhodnocovat jejich účinnost v porovnání s chmelem pěstovaným konvenčně.

„Na chmelnice jsme umístili sofistikované meteostanice, které dokážou měřit výkyvy teplot, srážky a vlhkost v porostu chmelnic. Do země jsme instalovali půdní čidla na měření teploty a obsahu vody v půdě. A budeme také sledovat, jak rostliny chmele využívají světelné záření. Díky těmto datům bychom měli lépe porozumět, jaký vliv mají zaseté meziplodiny na stav půdy a tím i na růst chmele.“ říká k tomu Václav Brant z Centra precizního zemědělství České zemědělské univerzity.

Celý projekt potrvá minimálně 5 let. Tak aby bylo možné zhodnotit změny, které nastaly. Do projektu je zahrnuto 20 hektarů chmelnic. Žatec a oblast kolem něj se nově dostal na seznam SVĚTOVÉHO kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Rekordní půllitr z kytek

Pro ozvláštnění celé akce si organizátoři jedné z chmelnic „pohráli“ a z hořčice a heřmnáku vytvořili krásný půllitr piva, který byl zapsán v České knize rekordů.

Nakonec tu pro vás máme povedené vtipné video, které vám projekt představí.

Podobný projekt spustili i naši vinaři v rámci projektu DoVinic. Zde byla na vinice zároveň s vinnou révou vysazena směs jetele, ředkve a pohanky.


Zdroj: Kytky pro chmeltémata článku:
autor:
datum vydání:
19. září 2023


Diskuze k článku „Lepší pivo díky ovečkám a kytkám“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!