Levný elektromobil v nabídce supermarketu

autor: Petr Kadlík
Líbilo by se vám mít v dnešní době šílených cen benzínu a nafty před domem zaparkovaný levný elektromobil s provozem zadarmo? Pokud vás od toho odrazuje vysoká cena elektromobilů, tak německý LIDL má nabídku přesně pro vás. Je v tom ale malý háček.


Lidl a ekologie

Pamatujete ještě úplné začátky značky Lidl na našem trhu? V letech 2002 a 2003 se tento německý řetězec u nás rozhodně neprezentoval jako někdo, koho zajímá příroda a životní prostředí.

Při výstavbě jejich obchodů se totiž velmi často stávaly podivné „náhody“, při kterých byly v okolí staveniště „neznámými pachateli“ nepovoleně káceny vzrostlé a často dokonce vzácné stromy.

Podle Wikipedie se to mělo týkat celkem 102 stromů v 9 různých městech. Stromy měly prostě tu smůlu, že překážely ve výhledu na obchod. Možná jste si tehdy říkali, že do obchodu s takovým přístupem k přírodě rozhodně nikdy nakupovat nepůjdete...

Od té doby ale uteklo už dvacet roků a mnohé se změnilo. Lidé na tento skandál dávno zapomenuli a z výše jmenované značky se díky svým téměř 300 obchodům s obratem přes 60 miliard korun za rok stal král českých obchodních řetězců. V jeho nabídce najdete řadu ekologických značek a pro majitele všech elektromobilů i v současné době zdražování elektřiny stále nabízí nabíjení zdarma. A místo oněch 102 stromů na základě domluvy s „Dětmi Země“ vysadil 1020 nových stromů. Za každý pokácený tedy deset nových.

A teď se Lidl rozhodl pořádně zamávat s trhem elektromobilů.


Nabídka elektromobilů v Lidlu

Co byste řekli na malý elektromobil, který má podle technické dokumentace dojezd na jedno nabití až 300 km, je v něm navigace, klimatizace, tempomat a třeba i couvací kamera - ale přitom za něj při objednávce přes Lidl aplikaci zaplatíte jen 5500 Kč? Pravděpodobně byste takové ceně správně neuvěřili.

Ale co kdyby ta částka byla za měsíční pronájem elektromobilu, a to včetně pojištění a základního servisu? Samotný provoz by při využívání bezplatných nabíječek mohl být zcela zdarma. Za rok byste za takové elektroauto zaplatili 66 tisíc korun včetně DPH, což je pořád hodně zajímavá částka. Vždyť je to cena, na které teprve začínají ceny kvalitnějších elektrokol. Taková cena za elektromobil už má šanci oslovit řadu lidí.

Jestli vás taková nabídka skutečně láká, tak vás asi trošku zchladím. Tak předně, onen elektromobil za 5500 Kč (222 Euro) není žádná supermoderní, pekelně rychlá a autopilotem vybavená Tesla, ale malá a v Číně vyráběná „nákupní taška“ Elaris Finn.

Tohle poměrně roztomilé malé autíčko má sice motor o slušném výkonu 35kW a 32kWh baterii, ale je jen pro dva lidi, zavazadlový prostor o objemu 229 litrů je tak na jeden větší nákup a maximální rychlost 115 km/h z něj rozhodně nedělá žádný dálniční speciál. K tomu je navíc součástí smlouvy o pronájmu vozu omezení na ujetí maximálně 10 000 km za rok.

Pořád se vám takové autíčko líbí? Přiznám se, že mě stále celkem ano. Na jízdu po městě a na krátké výlety po jeho blízkém okolí je jeho maximální rychlost stále víc, než co je povoleno. A chtěli byste ve městě nebo před panelákem raději parkovat s obřím SUV, nebo s tímto autíčkem dlouhým necelé 3 metry?

No, tak na to prostě zapomeňte.

Nabídka není pro nás...

Časově omezená nabídka pronájmu za 222 Euro je sice pro zákazníky Lidlu, ale jen pro zákazníky Lidlu v Německu. Lidl tento pronájem za zvýhodněnou ceny pouze zprostředkovává, ve skutečnosti je za ním německá služba s anglickým názvem Like2Drive (jejich běžná cena je 269 Euro). A součástí podmínek pronájmu u této značky je vaše německá adresa. Lidem žijícím v Česku nebo firmám s českým sídlem (ani kdekoliv jinde mimo Německo) tato nabídka určena není. Ach jo.

Mimochodem, společnost Like2Drive má v nabídce i řadu jiných zajímavých elektromobilů. Nabízí třeba malý „retro“ elektromobil Fiat 500-e Icon nebo oblíbený Nissan Leaf za 329 Euro (8150 Kč), sympatický Peugeot e-208 GT za 419 Euro (10400 Kč), legendární Teslu Model 3 Standard Range Plus za 649 Euro nebo Porsche Taycan za 1790 Euro pro milovníky jedinečnosti.

Srovnání s podobnými nabídkami elektromobilů v Čechách pro nás nevychází moc dobře, vše je u nás o dost dražší. Ale snad se to časem změní a najde se i nějaká česká firma, která na náš trh přinese podobnou nabídku. Protože ať se nám to líbí nebo ne, tak budoucnost osobních aut rozhodně nepatří benzínu a naftě.témata článku:
autor:
datum vydání:
7. července 2022


Diskuze k článku „Levný elektromobil v nabídce supermarketu“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!