Lockdown: na výlet do přírody jen ve vašem městě, na nákup ale můžete vyrazit po celém okrese

autor: Petr Kadlík
Těšíte se, že vám těžké doby tvrdého lockdownu pomůže překonat pobyt na sluníčku v přírodě? Zapomeňte...

Vláda dnes vydala nové nařízení, které velmi tvrdě omezuje možnosti pohybu. Chápu, že za současné šílené epidemiologické situace je něco podobného nezbytné, ale tentokrát vláda "s vaničkou vylila i dítě".

Již rok trvající epidemie klade velké nároky na lidskou psychiku, a to především u dětí. Jakým způsobem se na nich "podepíše" současná situace, kdy se řadu měsíců nemohou vidět se svými kamarády a spolužáky a nemůžou venku zažívat úplně obyčejná dětská dobrodružství, to ukáže až čas.

Jedna z věcí, které za takové situace může všem pomoci je pobyt v přírodě na čerstvém vzduchu a užívání si příchodu jarního sluníčka. To je holý fakt, který jistě potvrdí každý psycholog.

Bohužel, naše vláda má na to zcela jiný názor. Dnes, 26. února 2021 vydala nařízení, kde něco takového v podstatě zakazuje!

Jak uvádí web ministerstva vnitra, tak od současné doby platí toto omezení:


Mohu opustit svoje bydliště za jiným účelem – vycházka, venčení psů apod.?
ANO. Na vycházku můžete přes den (od 5 do 21 hod) po celém území obce, NIKOLIV OKRESU. Venčení psů v noci je do 500 metrů od bydliště

Mohu si jít zaběhat?
ANO, běhat lze přes den (od 5 do 21 hod) na celém území obce, NIKOLIV OKRESU. Přitom by se neměly stýkat osoby, které spolu nežijí ve společné domácnosti.


Takže zapomeňte do výletu do lesu kousek za městem. Zapomeňte na pozorování krás probouzející se přírody v druhé části vašeho okresu. Nesmíte, zakázáno s možnou pokutou až 20 tisíc!

Jediné co můžete, je s rodinou bloumat městem. Nebo pokud je ve vašem městě park, tak můžete i tam.

Jen nezapomeňte, že to samé jistě napadne i další obyvatele vašeho města - takže městský park bude pořádně zaplněný potencionálně nakaženými lidmi.

Možná by se takové mimořádně přísné omezení pohybu dalo pochopit, kdyby... kdyby zároveň nebylo povolené toto:


Pokud půjdu na nákup, lékaři nebo na úřad, musím mít u sebe nějaké potvrzení?
NE, v rámci jednoho okresu potvrzení nepotřebujete.


Ano, čtete dobře. Můžete vyrazit do okresního města do supermarketu a tam se mačkat s dalšími lidmi - a pomáhat tak přenášet vir z města do města v rámci okresu.

Ale cestou z nákupu v okresním městě se již nesmíte zastavit v opuštěném lese u silnice a nadýchat se tam čerstvého vzduchu. To by bylo příliš nebezpečné...

Chápete to? Já tedy absolutně ne. A to píšu jako člověk, co chápe nutnost omezení, chápe mimořádnou nebezpečnost koronaviru alias čínské chřipky a v respirátoru chodí i na procházky se psem. Ale tohle, to už je absolutní nesmysl.

Takže až zatoužíte po jarní přírodě, tak zapomeňte na les a louky. Ale můžete si dojít do jakéhokoliv květinářství po celém okrese a tam si něco hezkého koupit. A nebojte, květinářství jen tak nezavřou. Už proto, že majitelem velké sítě květinářství Flamengo je přes fond Hartenberg shodou okolností Andrej Babiš.

PS: omezení pohybu platí od 1. března do 21. března 2021. A nebo možná déle, kdo ví...autor:
datum vydání:
26. února 2021


Diskuze k článku „Lockdown: na výlet do přírody jen ve vašem městě, na nákup ale můžete vyrazit po celém okrese“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!