Outdoor 16 - Trekové boty

autor: Lenka Kadlíková
Hlavní turistická sezóna se kvapem blíží a vy jste zjistili, že Vaše turistická obuv je již naprosto nepoužitelná. Poradíme Vám, jak si vybrat ty správné botky 'ušité přímo na míru' vašim potřebám.


Čeho si všímat při výběru bot?

U všech typů bot určených na turistiku jakékoli úrovně je důležité věnovat velkou pozornost podrážce. Ta by měla být dostatečně tvrdá. Je dobré si boty vzít do ruky a tvrdost podrážky si vyzkoušet. Minimálně se pokusit ohnout najednou špičku a patu směrem nahoru k sobě - čím méně se podrážka ohne nahoru, tím lépe. Při chůzi po nerovném terénu Vám zaručí dostatečnou stabilitu a takříkajíc: "neucítíte každý šutr."

Pozornosti by nemělo uniknout ani spojení svršku s podrážkou. Nejlepší je, pokud jsou boty v tomto místě šité. U lepených bot si všímejte jak jsou slepené. Zkuste prstama zmáčknout svršek směrem k podrážce a sledujte, jak moc se svršek odtáhne od podrážky. Při výběru dbejte především na praktičnost a ne na módní design. Uvědomte si, že boty budete nosit do přírody a ne na módní přehlídku :-). Z praktického hlediska jsou lepší ty boty, které mají co nejméně sešitých částí, které se mohou párat nebo jimi poteče voda.

Vašemu pohledu by také neměla uniknout špička. Ta by měla být vyztužená a vyrobená z materálu, který odolá nějakému tomu zakopnutí o kámen a nepromokne už při malém dešti nebo v orosené trávě.

Aby boty vůbec držely na noze, musí mít kvalitní upínací systém. Kromě sandálů jsou to samozřejmě tkaničky. Tkaničky jako takové se dají snadno vyměnit pokud se někde na cestě roztrhnou. Proto doporučuji nosit s sebou na delší tůry náhradní. Pokud se vám však roztrhne na cestě textilní nebo plastové očko, kterým prochází tkanička, nastává problém. Z tohoto důvodu bych já osobně dala přednost klasickým dírkám, které jsou vyztuženy kovovým nebo plastovým kroužkem. Často se také objevují různě připevněná kovová a plastová očka. Určitě se jedná o lepší řešení než jsou textilní. Jako dobré se mi také jeví kovové úchytky v horní části vyšších trekovek. Ve srovnání s dírkami v horní části se lépe utahují.

V nabídce našich obchodů jsou boty celokožené nebo v kombinaci s textilem. Textil má jedinou výhodu a to je prodyšnost. Pokud se však stane, že vás na cestě překvapí déšť, vězte, že budete ždímat ponožky. Tento problém částečně řeší membrána a impregnace. Na delší trek je přítomnost této membrány v botách s textilem v podstatě nutností, pokud ovšem nechcete nastydnout. V žádném případě se nenechte přesvědčit tím, že hlásí pěkné počasí. Pokud vyrazíte už ráno, všude bude rosa a je téměř jisté, že si po několika minutách boty promácháte. Další nevýhodou kombinovaných bot je právě ona kombinace. Je známo, že spoj takto různých materiálů jako je textil a kůže (respetive useň) nemusí dělat dobrotu - zejména v oblasti konečků prstů. Poškození z tohoto hlediska není tak časté jako u tenisek, ale i tak je lépe se tomu vyvarovat.

Naopak celokožené boty mají sice nižší prodyšnost, ale za to velmi dobře ochrání naše nohy proti dešti. Pokud patříte mezi ty, kteří se starají o své boty, není nutné si kupovat boty s membránou. Stačí boty po každe cestě zbavit nečistot a naimpregnovat. Boty se Vám pak odvděčí velmi dobrou nepromokavostí.

Zkoušení obuvi

Trekové boty vždy zkoušejte na silnější ponožky, ve kterých budete chodit. Boty si pořádně obujte a zavažte. Trekovky správné velikosti by měly být zhruba o palec větší než je vaše noha. Pokud kupujete boty ve specializovaném obchodě, kde mají udělanou zkušební lavici z kameny, neváhejte ji použít. Ve většině případů mají tyto pomůcky dostatečný sklon, na kterém lze poznat, zda vám bude při chůzi z kopce nebo do kopce bude vyhovovat umístění a velikost jazyku. Pokud vás jazyk tlačí do holeně, je to špatně. Na této lavici také poznáte jak tvrdá je podrážka, respektive, jestli se vám bude v botech pohodlně chodit i po kamenitých cestách.

Z čeho můžeme vybírat?

Na trhu jsou zhruba tři typy bot určených na turistiku a odpočinek. Jedná se o sandále, nízké a vysoké trekovky. České i světové značky u nás nabízejí nepřeberné množství kvalitních a méně kvalitních modelů. Podle mě nejen u trekových bot není vždy pravda, že co je dražší, to je kvalitnější.

Například kvalitní dobře udělané sandále můžeme s trochou štěstí koupit i za 500 Kč. Jedná se většinou o zlevněné starší modely. Sandále jsou pro svoji vzdušnost výborné zejména v době, kdy u stanu sundáte pohorky. Nehrozí zde takové riziko úrazu jo například u pantoflí. Mají kvalitní podrážku, takže v nich můžeme vyrazit i na procházku do lehčího terénu. Velmi dobré řešení je to i pro vodáky, kteří po kamenech v řece přenášejí lodě.

Kvalitní nízké trekovky pořídíte zhruba od 1500 do 3000 Kč (v tomto případě nepočítám slevy). V horkých letních dnech jsou ideální variantou při cestě lehkým a středním terénem. Do toho těžkého se v pařáku asi nevydáte. Ale pokud ano, kvůli bezpečnosti bych vám doporučila vzít si vysoké boty. Ikdyž se vám trošku zapaří noha, alespoň máte mnohem větší naději,že si neuděláte něco z kotníkem. Nízké trekovky mívají, podobně jako ty vysoké, poměrně tvrdou a stabilní podrážku, která spolehlivě udrží nohu na nerovném terénu. Na velkých kamenech je ale nutná velká dávka opatrnosti, protože nemáte chráněný kotník.

Vysoké trekové boty jsou samozřejmě nejdražší. Zde je cenové rozpětí v případě, že nepočítám slevy, zhruba od 1800 až klidně do 10000 Kč. Lze je rozdělit podle tvrdosti podrážky na několik typů. Čím dál častěji se v obchodech objevuje označení A, B, C, D a kombinace těchto písmen. Běžný turista využije boty s označením A, B, vyjímečně B/C. Boty s označením A a B mají měkčí, nikoli měkkou, podrážku než céčka a déčka. C a D jsou boty určené pro alpinismus a horolezectví. Podrážku mají uzpůsobenou na připojení maček a jsou mnohem tvrdší a těžší. U vysokých bot si mimo výše uvedeného všímejte řešení upínání v oblasti kotníku. Háček, který je na rozhraní nízké a vysoké boty, většinou ten nejníž, by měl "vybočovat z řady", měl by být posunut směrem ke kotníku. To zaručí lepší fixaci kotníku.

Jak se starat o trekové boty?

Žádné boty nevydrží věčnost, ale správnou péčí o ně můžeme jejich životnost a funkčnost značně prodloužit. Nejdůležitější je, nenechat boty po cestě obalené vrstvou bahna. Na jeho odstranění nám postačí obyčejný kartáč a voda. Po takovéto očistě kartáčem je dobré použít alespoň jednu vrstvu impregnace. Čas od času boty zevnitř vytřete, nejen proto, aby boty lépe dýchaly, ale také kvůli plísním, které se mohou v botech tvořit pokud je používáme každý den, ať je zima nebo léto.

Několikrát za rok, pokud boty nosíte celoročně, je nutné boty namočit přes noc do vlažné vody. Ulevíte tak materiálu od agresivní soli z Vašeho potu. Po vyjmutí boty hloubkově vyčistěte mýdlem bez detergentů, nebo ještě lépe čistícím gele určeným na obuv. Po usušení, ne na přímém slunci nebo u přímotopu, je dobré botám obnovit impregnaci. Na trhu jich je velké množství. Při nákupu je nutné vědět, z jakých materiálů se naše boty skládají. Existují i impregnace univerzální na jakýkoli materiál, ale je lépe použít speciální impregnaci na materiál, ze kterého je vyrobena vaše obuv. Impregnaci naneste v několika vrstvách, které necháte vždy zaschnout. Jak jsem již psala výše, boty se vám pak odvděčí dlouhou životností a dobrou funkčností.

Co říci závěrem? Snad jen šťastnou ruku při výběru a šťastnou cestu.témata článku:
autor:
datum vydání:
2. června 2005


Diskuze k článku „Outdoor 16 - Trekové boty“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!