Proč kočičí výkaly zapáchají víc než psí?

autor: Anna Nebeská
Vybírat z kočičí toalety exkrementy není nic příjemného. Proč ale výkaly malé kočky vydávají intenzivnější zápach než ty, které vytvoří pes? Jaké biochemické procesy se v těle kočky odehrávají, že je zápach kočičích exkrementů tak silný?


Kočičí trávení

Na začátek je třeba uvést důležitý rozdíl mezi kočkami a psy. Kočky jsou z vědeckého pohledu (praví) masožravci. U psů to už ale kupodivu nejde po tisících let soužití s lidmi přesně určit. Ani biologové se dnes většinou zcela neshodnou, zda jsou psi masožravci nebo všežravci.

A právě vzhledem k tomu, že kočky jsou nezpochybnitelní masožravci, tak se jejich střevní systém musí vyrovnávat s metabolizací vyšších hladin bílkovin a tuků. Aby to bylo možné, tak kočičí střeva produkují více enzymu nazývaného trypsin. Trypsin štěpí bílkoviny na krátké peptidy a aminokyseliny, které jsou snadno absorbovány střevními stěnami.

Tento enzym má tu nevýhodu, že konzervuje amoniak a další látky, které jsou za intenzitu zápachu kočičích výkalů odpovědné. Amoniak je silný dráždivý plyn, který může způsobit podráždění očních spojivek a dýchacích cest. Dalšími složkami jsou methanol a skatol - látky, které tvoří tu nepříjemnou vůni.

Proto je větší zápach exkrementů vaší kočky zcela přirozený a každý milovník chovu koček v bytě se s ním musí smířit.

Jako malé řešení za sebe můžu doporučit používat takové stelivo do kočičího záchodu, které lépe pohlcuje pachy. Běžné bentonitové stelivo v tom zrovna nevyniká, mě se místo něho velmi osvědčily ekologické podestýlky, vyráběné z kukuřice a dalších rostlinných surovin.

Jenom malé varování na konec: Pokud má vaše kočka stále stejné krmivo a najednou je výsledek jejího „snažení“ v záchodku cítit výrazně jinak, tak neuškodí návštěva veterináře. Jen pro jistotu...témata článku:
autor:
datum vydání:
6. prosince 2022


Diskuze k článku „Proč kočičí výkaly zapáchají víc než psí?“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!